30. března 2009 13:51 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

DPH: Restauracím i kadeřníkům se uleví

Snížení daní pomůže restauratérům a kadeřníkům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snížení daní pomůže restauratérům a kadeřníkům. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Vláda dnes na návrh ministerstva financí schválila návrh na trvalé přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší, devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Týká se to například restauračních služeb nebo kadeřnictví. Cílem změn je udržet zaměstnanost v těchto oborech ohrožených krizí. Návrh vyplývá z nedávné dohody ministrů financí EU, kterou navrhl český ministr Miroslav Kalousek.

Celkový dopad tohoto opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři miliardy až šest miliard korun. Základní sazby DPH je v Česku 19 procent.

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní hranici. Všechny tyto výjimky ale měly vypršet roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak měly zdražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010.

Na přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty se dohodli ministři financí zemí Evropské unie 10. března. Českému předsednictví EU se tak kompromisem podařilo dosáhnout shody, o niž se EU pokoušela několik let a dosud vždy neúspěšně. Vyjednávání podpořila skutečnost, že unie možnost snížení sazeb DPH zařadila v rámci takzvaného plánu obnovy hospodářství EU jako jeden z nástrojů boje proti současné krizi.

Česko využilo dohody a přeřadilo i další služby

Ministerstvo financí v novelách zákonů navrhlo přeřadit do snížené sazby restaurační služby kromě alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Novela umožňuje rovněž uplatnění snížené sazby daně u kadeřnických a holičských služeb a u oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu. Trvale by měly být ve snížené sazbě i knihy. Návrh rovněž mění dočasné zařazení renovací a oprav soukromých bytů a obytných domů na trvalé.

"Dohoda ministrů financí EU také i nadále ponechává domácí pečovatelské služby ve snížené sazbě, takže ČR je nebude muset zákonem časově omezit, jak by vyžadovalo předchozí ustanovení," upozornilo ministerstvo. Pokud by nebyla tato dohoda, tyto služby by musely být přeřazeny do vyšší sazby.

ČTK