Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

DPH se zvedne už letos, část daní půjde poslat rodičům

Sledovaný Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledovaný Petr Nečas | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ekonomičtí ministři se v pátek shodli, že DPH by se měla zvýšit co nejrychleji, a to možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod svým rodičům. Prakticky by to dělalo zhruba 500 korun měsíčně, uvedl Nečas.

Vše půjde na důchody, řekl k chystanému zvýšení DPH po jednání premiér Petr Nečas (ODS).

Čtěte také

Šlo o poslední z otevřených bodů v koalici diskutované důchodové reformy, nyní vláda návrh začne přepisovat do paragrafovaného znění. "Po dlouhém jednání a podrobných propočtech jsme se shodli na tom, že tím správným krokem by byl princip asignace jednoho procentního bodu důchodového pojištění, který by mohl plátce uplatnit vůči svým rodičům," uvedl Nečas.

Opozice se diví spěchu

Opoziční ČSSD a KSČM se podivují nad spěchem, se
kterým chce vláda zvýšit daň z přidané hodnoty. Pochybují o tom, že kabinet hodlá vybrané peníze použít jen na důchodovou reformu, jak slibuje. "Vláda si vylepšuje státní rozpočet," řekl  místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce Zdeněk Škromach. Podobně mluvil i poslanec KSČM Jiří Dolejš. "Myslím, že jde o snahu flikovat rozpočet, respektive vytvořit si rezervu
na to, že plnění rozpočtu nebude takové, jaké se plánovalo," řekl.
Poukázal například na to, že podle nových prognóz se letos očekává nižší ekonomický růst, než na jakém byl návrh státního rozpočtu sestaven.

Dodal, že rodiče více dětí by tak měli o něco vyšší penzi než bezdětní. Zdůraznil, ale že by šlo o dobrovolnou asignaci. Při současné průměrné mzdě, dvou dětech a současném průměrném důchodu by představovalo zvýšení o 500 korun měsíčně, spočítal premiér.

"Bylo by to tak, že tři procenta z odvodů by si mohli lidé přeposlat do penzijního fondu a jeden procentní bod ve prospěch svých rodičů," popsal plánované změny v odvodech na penzijní pojištění.

Náklady na poslední z opatření souvisejících se změnou důchodů by si podle Nečase ročně vyžádaly sedm miliard, které chce vláda vzít ze zvýšené DPH. Celkem má výnos z růstu DPH činit 58 miliard. Ministři dnes doporučili, aby byla daň změněna co nejrychleji tak, aby začala fungovat už v posledním čtvrtletí.

DPH 20%
"Veškeré prostředky, které budou získány sjednocením sazeb DPH, budou použity důsledně a výlučně pouze v rámci důchodového systému. To znamená, že i prostředky, které se případně ještě v letošním a příštím roce vyberou navíc, nebudou začleněny do výdajového rámce státního rozpočtu, nebudou utraceny. Budou kompletně převedeny na účet důchodové reformy," zdůraznil
předseda vlády.

Přesuny sazeb DPH

Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. Ta by se měla sjednotit na 20 procentech.

Výjimkou jsou vyjmenované základní potraviny, kam patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH bylo na deseti procentech. Se seznamem výjimek přišly Věci veřejné, podle kritiků návrhu je výběr nesystémový.


Na hlavních rysech důchodové reformy se ekonomičtí ministři dohodli minulý týden. Podle nich si budou moci lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého.

Na konečné podobě velké důchodové reformy se chce koalice domluvit začátkem března.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!