1. prosince 2010 8:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Drábek jede na vlastní pěst: spoření na důchod má být povinné

Důchodkyně - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodkyně - ilustrační foto. | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

PRAHA Spořit si alespoň malou částku na důchod v soukromém penzijním fondu bude povinné. Počítá s tím první návrh penzijní reformy, který v úterý představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Čtěte také

Povinné zavedení soukromého spoření na stáří je přitom v rozporu s koaliční smlouvou. "Ano, udělal jsem to o své vůli v rozporu s

Pojistné se sníží až na 23 procent

Drábkův plán počítá s tím, že platba pojistného na sociální zabezpečení se postupně sníží z 28 procent až na 23 procent. Procenta, o která se pojistné sníží, se převedou na účty jednotlivců do licencovaných penzijních firem.

koaličním programem. Chci přimět i lidi s nižšími příjmy ke spoření do soukromých fondů. Pokud by to bylo dobrovolné, neudělali by to," vysvětlil LN Drábek.

Ministrův návrh počítá s tím, že povinné spoření na penzi v privátních fondech se bude týkat lidí, kteří k 1. lednu 2013 nedosáhnou věku 40 let. Podle Drábka by v Česku mělo fungovat zhruba pět firem, které by penzijní připojištění spravovaly.

Jak se bude zvyšovat důchodový věk? Čtěte středeční vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!