Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Drábkův systém vyplácení dávek vyšel pětkrát dráž, než se plánovalo

Kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů ukázala, že ministerstvo spořitelně neoprávněně předávalo kvůli sKartám osobní data příjemců dávek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů ukázala, že ministerstvo spořitelně neoprávněně předávalo kvůli sKartám osobní data příjemců dávek. | foto: ČTK

PRAHA Místo necelých 435 milionů za nový systém výplaty sociálních dávek zaplatilo ministerstvo práce a sociálních věcích dvě miliardy. Důvodem je osm dodatků ve smlouvách na doprovodné služby. Upozornila na to nová zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které ministerstvo hrubě podcenilo rizika při zavádění nového systému. Exministr Jaromír Drábek (TOP 09) trvá na tom, že díky změnám stát ušetřil.

Nový informační systém pro výplatu sociálních dávek byl v ostrém provozu spuštěn od začátku roku 2012 a jeho zavedení souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřadem práce ČR.

"Služby měly podle prováděcí smlouvy stát jen 107 milionů korun. Dodatky se ale jejich cena zvýšila na 1,6 miliardy korun. Cena služeb tak pětinásobně převyšuje cenu samotných licencí," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Úspory a propouštění

Ministerstvo si od sjednocení agend pod úřady práce slibovalo úsporu 200 milionů ročně. V roce 2011 sice provozní náklady proti předchozímu roku klesly o 229 milionů, ale mohly za to podle NKÚ hlavně škrty, snížení mezd a propouštění.

Původně se mělo zrušit 539 míst, nakonec jich bylo 1899. Od loňského ledna po převzetí výplaty dávek pak zas úřednických postů přibylo, a to o 1953, uvedl NKÚ.

Prováděcí smlouvu má ministerstvo do roku 2015. Do konce loňska zaplatilo 825 milionů. Resort ale dál využívá i část původního informačního systému. V letech 2011 a 2012 ho to stálo 681 milionů.

Kontroloři se zaměřili na úřad práce, který od dubna 2011 změnila reforma exministra Drábka. Vznikl "superúřad" s krajskými pobočkami a kontaktními místy a převzal část agendy od radnic. Od ledna 2012 úředníci dostali nový systém pro výplatu dávek.

Ministerstvo pod Drábkovým vedením ho nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu na produkty Microsoft. Vedení MPSV uvádělo, že se díky změnám ušetří. Nový systém od počátku provázejí potíže a kritika.

Drábek: NKÚ je zpolitizovaný

Na úsporách Drábek trvá. Podle něj i státní závěrečný účet ukazuje, že na provozu a investicích do informačních systémů ministerstvo uspořilo několik set milionů. "Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů," uvedl Drábek v tiskové zprávě.

Dodal, že "zdaleka ne všechny dodatky" ke smlouvě se týkaly vyplácení dávek. "S rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena," podotkl. Podle Drábka se NKÚ snaží navodit dojem, že resort za stejné množství zaplatil víc. Vadí mu, že úřad sice uznal úspory, ale ve zprávě zdůraznil hlavně vyšší cenu. "Je to jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS," míní Drábek.

Ministerstvo práce chce podle své mluvčí Štěpánky Filipové to, na co poukazuje NKÚ, napravit. "Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky," řekla Filipová.

Nápravu chystala už exministryně Ludmila Müllerová (TOP 09), která Drábka ve funkci vystřídala. Resort pod jejím vedením připravoval obří tendr na dodavatele za 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil.

Mimořádné nasazení úředníků

NKÚ upozornil, že ministerstvo podcenilo rizika spojená s přechodem na nový systém a smluvně neošetřilo testování aplikací. Dodavatel je předal za dva dny na přelomu roku 2011 a 2012. "Testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů," sdělil NKÚ.

Podle něj kvůli tomu v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo vyřízení žádosti mnohonásobně déle. O nepřipravenosti aplikací svědčí také vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících provozu, uvedl NKÚ.

Podle úřadu systém zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení úředníků. "Zatímco v roce 2011 pracovali přesčas celkem 21 tisíc hodin, o rok později odpracovali 232.000 přesčasových hodin," podotkla Málková.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.