Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Drábkův systém vyplácení dávek vyšel pětkrát dráž, než se plánovalo

Kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů ukázala, že ministerstvo spořitelně neoprávněně předávalo kvůli sKartám osobní data příjemců dávek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů ukázala, že ministerstvo spořitelně neoprávněně předávalo kvůli sKartám osobní data příjemců dávek. | foto: ČTK

PRAHA Místo necelých 435 milionů za nový systém výplaty sociálních dávek zaplatilo ministerstvo práce a sociálních věcích dvě miliardy. Důvodem je osm dodatků ve smlouvách na doprovodné služby. Upozornila na to nová zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které ministerstvo hrubě podcenilo rizika při zavádění nového systému. Exministr Jaromír Drábek (TOP 09) trvá na tom, že díky změnám stát ušetřil.

Nový informační systém pro výplatu sociálních dávek byl v ostrém provozu spuštěn od začátku roku 2012 a jeho zavedení souviselo se sjednocením výplaty nepojistných dávek pod Úřadem práce ČR.

"Služby měly podle prováděcí smlouvy stát jen 107 milionů korun. Dodatky se ale jejich cena zvýšila na 1,6 miliardy korun. Cena služeb tak pětinásobně převyšuje cenu samotných licencí," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Úspory a propouštění

Ministerstvo si od sjednocení agend pod úřady práce slibovalo úsporu 200 milionů ročně. V roce 2011 sice provozní náklady proti předchozímu roku klesly o 229 milionů, ale mohly za to podle NKÚ hlavně škrty, snížení mezd a propouštění.

Původně se mělo zrušit 539 míst, nakonec jich bylo 1899. Od loňského ledna po převzetí výplaty dávek pak zas úřednických postů přibylo, a to o 1953, uvedl NKÚ.

Prováděcí smlouvu má ministerstvo do roku 2015. Do konce loňska zaplatilo 825 milionů. Resort ale dál využívá i část původního informačního systému. V letech 2011 a 2012 ho to stálo 681 milionů.

Kontroloři se zaměřili na úřad práce, který od dubna 2011 změnila reforma exministra Drábka. Vznikl "superúřad" s krajskými pobočkami a kontaktními místy a převzal část agendy od radnic. Od ledna 2012 úředníci dostali nový systém pro výplatu dávek.

Ministerstvo pod Drábkovým vedením ho nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu na produkty Microsoft. Vedení MPSV uvádělo, že se díky změnám ušetří. Nový systém od počátku provázejí potíže a kritika.

Drábek: NKÚ je zpolitizovaný

Na úsporách Drábek trvá. Podle něj i státní závěrečný účet ukazuje, že na provozu a investicích do informačních systémů ministerstvo uspořilo několik set milionů. "Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů," uvedl Drábek v tiskové zprávě.

Dodal, že "zdaleka ne všechny dodatky" ke smlouvě se týkaly vyplácení dávek. "S rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena," podotkl. Podle Drábka se NKÚ snaží navodit dojem, že resort za stejné množství zaplatil víc. Vadí mu, že úřad sice uznal úspory, ale ve zprávě zdůraznil hlavně vyšší cenu. "Je to jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS," míní Drábek.

Ministerstvo práce chce podle své mluvčí Štěpánky Filipové to, na co poukazuje NKÚ, napravit. "Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky," řekla Filipová.

Nápravu chystala už exministryně Ludmila Müllerová (TOP 09), která Drábka ve funkci vystřídala. Resort pod jejím vedením připravoval obří tendr na dodavatele za 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil.

Mimořádné nasazení úředníků

NKÚ upozornil, že ministerstvo podcenilo rizika spojená s přechodem na nový systém a smluvně neošetřilo testování aplikací. Dodavatel je předal za dva dny na přelomu roku 2011 a 2012. "Testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů," sdělil NKÚ.

Podle něj kvůli tomu v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo vyřízení žádosti mnohonásobně déle. O nepřipravenosti aplikací svědčí také vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících provozu, uvedl NKÚ.

Podle úřadu systém zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení úředníků. "Zatímco v roce 2011 pracovali přesčas celkem 21 tisíc hodin, o rok později odpracovali 232.000 přesčasových hodin," podotkla Málková.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...