10. prosince 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Draghi: Eura budeme chrlit dál. Může to prodloužit intervence vůči silné koruně

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

FRANKFURT/PRAHA Evropská centrální banka hodlá pumpovat miliardy do eurozóny po celý příští rok, ale v menších objemech. Namísto 80 miliard měsíčně to od dubna bude jen 60.

Evropská centrální banka (ECB) se zatím nevzdá svého hlavního nástroje, kdy ekonomiky zemí eurozóny podporuje masivním nákupem vládních i korporátních dluhopisů. Jak předvídali analytici, ECB včera prodloužila nákupy dluhopisů, a to až do konce příštího roku.

Původně se přitom počítalo s tím, že nákupy skončí už v březnu 2017. Pro analytiky to přesto bylo překvapením. Počítalo se sice s prodloužením, ale jen o šest měsíců. Kritiky přílišného uvolňování měnové politiky přitom může uchlácholit další překvapení, které ECB v čele s guvernérem Mariem Draghim včera přichystala.

Banka se stejně nečekaně jako v březnu, kdy rozšířila svůj stimulační program z 60 miliard na 80 miliard eur měsíčně, teď vrátila zase k původním 60 miliardám.

„Deflační rizika v dané době nebyla nevýznamná,“ vysvětlil rozšíření programu guvernér Draghi. Jinými slovy, toto riziko pominulo. Ke snížování nakupovaného objemu však bude docházet až od dubna. Do března bude banka pokračovat ve stejném nákupním tempu jako dosud.

Dalších 540 miliard eur navíc

Prodloužení pumpování peněz i za cenu snížení jejich objemu však znamená, že se vytiskne více eur, než se čekalo. „Rozhodnutí ECB znamená rozhodně více kvantitativního uvolňování, ne méně. Centrální banka chce napumpovat do systému extra 540 miliard eur. Z tohoto úhlu pohledu tato suma snadno předčí hrubý domácí produkt Řecka a Portugalska dohromady,“ uvedl pro list The Wall Street Journal Neil Williams, hlavní ekonom Hermes Investment Management.

Mimoto je připravena dál eventuálně program natáhnout a ponechává si v ruce i možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Ty však nechala teď beze změn. Draghi nicméně několikrát zopakoval, že nejde o ukončování a v případě potřeby, kdy se zhorší inflační či růstové vyhlídky, je banka připravena znovu zasáhnout.

Devizové intervence ČNB.

Včerejší rozhodnutí z Frankfurtu může nicméně zamíchat i kartami v Praze. Teoreticky by mohlo dojít k pozdějšímu upuštění od intervencí, kdy se Česká národní banka zavázala udržet kurzový závazek na 27 korunách za euro. Česká národní banka totiž ve své prognóze dosud počítala s tím, že ECB svůj program nákupů aktiv ukončí v březnu 2017.

„Dnešní rozhodnutí ECB je tak z pohledu ČNB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku, tedy později než v polovině roku 2017, neboť měnové podmínky v eurozóně zůstanou uvolněnější po delší dobu, než prognóza České národní banky předpokládala,“ uvedl pro LN Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments. Přitom ale upozorňuje, že klíčové faktory v tuzemské ekonomice, jako jsou vývoj inflace či růst mezd, naopak nahrávají tomu, aby byl kurzový závazek ukončen již v polovině roku 2017.

Posune ČNB konec intervencí?

„ČNB tak bude muset reflektovat domácí inflační prostředí a na prodloužení kvantitativního uvolňování tak bude spíše reagovat pomalejším zvyšováním sazeb po exitu než dalším odkládáním kurzového závazku,“ vyvozuje Jáč.

Že by se kvůli rozhodnutí evropských bankéřů musely prodloužit intervence ČNB, však ekonomové nepovažují za pravděpodobné.

„Je to lehce riziko z hlediska delšího trvání intervencí. Stále ale jako základní scénář, s kterým pracujeme, je třetí kvartál příštího roku. Ten to nijak zásadně nenarušuje. Prvotní reakce dluhopisů byla negativní a výnosy šly nahoru. Eurové výnosy tak mohou vést ke snížení spekulativního tlaku na korunu,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny ČSOB.

Podobný názor sdílí i další. „Z pohledu ČNB neznamená rozhodnutí ECB natolik významnou změnu, aby to ovlivnilo její plán opustit kurzový závazek v polovině roku 2017. Trh se bude v polovině příštího roku již připravovat na blížící se ukončování kvantitativního uvolňování ECB a dnešní rozhodnutí o snížení objemu z 80 na 60 miliard eur vnímá jako jeho útlum,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

vlkVojtěch Wolf

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!