9. srpna 2011 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dráhy chtějí miliardový obchod. Podaly rozklad

Railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA České dráhy v úterý v podvečer odeslaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozklad. Chtějí tak dosáhnout zrušení předběžného opatření, kterým úřad až do definitivního verdiktu zakázal nákup 16 vlaků Railjet od společnosti Siemens za téměř pět miliard korun.

Návrh na předběžné opatření podala firma Škoda Transportation, která tvrdí, že je drahám schopna nabídnout levnější vlaky ve srovnatelné kvalitě.

Tuzemský výrobce požaduje vypsání výběrového řízení na nové mezinárodní vlakové soupravy. České dráhy na výhodnosti nákupu Railjetů trvají. Navíc jsou podle nich vyzkoušené a u rakouských drah se osvědčily.

ČTĚTE TAKÉ:

Dráhy chtějí využít opci Rakouských spolkových drah (ÖBB), které v obřím tendru koupily desítky stejných vlaků. Možnost převzít rakouskou opci a nákup realizovat přitom trvá jen do konce září. Pondělní předběžné opatření ÚOHS tak výrazně snižuje naději, že k realizaci obchodu dojde.

České dráhy plánují koupit 16 vlaků Railjet za 200,5 milionu eur (zhruba 4,9 miliardy korun). Podle dopravce je tato dohodnutá cena výhodná, protože dráhy využijí nabídky rakouských drah, které objednaly 67 jednotek, následně ale zjistily, že 16 z nich nepotřebují.

Ty chtějí převzít České dráhy a na nové soupravy tak nevypsaly výběrové řízení. K vypsání tendru je Škoda Transportation vyzvala.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 33 000 Kč