11. ledna 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dráhy připravil Clanroy o miliony, pražská radnice je s aukcemi spokojená

Nabídka aukční společnosti Clanroy z bytového fondu Městské části Praha 5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabídka aukční společnosti Clanroy z bytového fondu Městské části Praha 5. | foto: Reprofoto

PRAHA Internetová aukční společnost Clanroy, která je nyní v insolvenčním řízení, dluží Českým drahám 66 milionů za nemovitosti, které prodala, ale utržené peníze národnímu dopravci neposlala. Dráhy na ní proto podaly trestní oznámení pro zpronevěru. Clanroy také stále nabízí nemovitosti Městské části Praha 5. Ta je se službami spokojená.

Zakázku na prodej městských bytů prostřednictvím aukcí vyhrál Clanroy přibližně před rokem a radnice Prahy 5 dosud nezaznamenala žádné problémy s průběhem dražeb. Převod peněz má totiž městská část smluvně ošetřený.

„Smlouva mezi MČ Praha 5 a Clanroy neuvádí žádné oprávnění společnosti Clanroy přijímat od zájemců o byty peněžitá plnění, proto zde není riziko, že by byly peněžní prostředky touto firmou 'zneužity',“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí radnice Ivona Kratochvílová.

Kvůli insolvenčnímu řízení a sporem aukční společnosti s Českými drahami ale Praha 5 spolupráci s Clanroyem raději přehodnotí. „Případem se již zabývá právní oddělení MČ Praha 5, zda tam existují rizika pro městskou část,“ vysvětluje mluvčí.

Řada aukcí městských bytů na serveru, jehož vlastník sídlí oficiálně na Seychelských ostrovech, přitom stále běží. Jejich konec přihazování je plánovaný většinou na 13. leden.

Ztracené miliony a zablokovaný účet

České dráhy od léta marně čekají na miliony za nepoužívaný majetek, který prodaly v internetových aukcích. Smlouva s Clanroyem byla totiž nastavena tak, že vydraženou sumu inkasovala aukční společnost, jež měla následně po odečtení 5% provize peníze přeposlat ČD. (čtěte VÍCE)

Naděje na ztracených 66 milionů se přitom každým dnem vzdaluje. Clanroy se totiž přihlásil do insolvenčního řízení a jeho zablokovaný účet u Komerční banky hlásí 990milionové manko. (čtěte VÍCE)

Clanroy se proti odstavení účtu ohradil. Odradil prý společnost Property Malostranská od vstupu do Clanroye a společnost tím přišla o možnost splácet závazky. „Do dnešního dne (pátek - pozn. red.) nemá společnost Clanroy od Komerční banky vysvětlení na oficiální stížnost vůči jejímu postupu, a to přes skutečnost, že společnost Clanroy poskytla bance veškeré požadované doklady. Společnost Clanroy nezná jediný důvod pro tento postup a je přesvědčena, že nebýt zásahu Komerční banky, patří společnost Clanroy i nadále mezi přední dražební společnosti,“ uvádla firma v prohlášení pro ČTK.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!