11. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

DŘIMAL: České dluhopisy možná podraží

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ministerstvo financí učinilo emisí eurových dluhopisů v minulém týdnu výrazný krok k pokrytí letošních hrubých výpůjčních potřeb, které sestávají především ze schodku státního rozpočtu a hodnoty splatných dluhopisů. Jedná se o určitě pozitivní zprávy pro stabilitu celé české ekonomiky. Výhled pro následující měsíce však tolik růžový není.

Výnosy českých dluhopisů se dostaly na rekordně nízkou úroveň na začátku prázdnin, kdy se spekulovalo o zvýšeném zájmu zahraničních investorů o český dluh a o potvrzení pozice České republiky jako bezpečného přístavu.

Jak ale ukazují poslední data ministerstva financí, pozice zahraničních investorů v českých dluhopisech se naopak snižovala. Za poklesem výnosů tak stála do velké míry celkově lepší nálada na světových trzích, díky které rostly ceny dluhopisů prakticky všude mimo jádro eurozóny. A ta - jak známo - se může rychle rozplynout.

Už během zbytku roku tak můžeme být naopak svědky růstu úroků na českých dluhopisech.
Externímdůvodem je pravděpodobný růst výnosů německých bondů kvůli dalším závazkům Německa na pomoc krizí zasažených zemí EMU; české výnosy jsou totiž na německé poměrně těsně navázány. Domácímfaktorem je pak především politická situace. Například debaty o podobě daňových změn a třeba i penzijní reformě spolu s možným pádem vlády na poptávce po českých dluhopisech nepřidávají a v nejistotě se nachází i reálná ekonomika.
Úspory, kterých nyní vláda oproti plánům na dluhové službě dosahuje, tak mohou brzy začít vyprchávat.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz