8. února 2009 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Druhý náraz krize přijde po polovině roku

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér ČNB Zdeněk Tůma | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Druhý náraz krize, který bude mít dopad především na ekonomiku jako celek, může Česko očekávat v druhé polovině roku. Ten první přitom české banky v loňském roce ustály. Řekl to guvernér České národní banky Zděněk Tůma.

"My máme za to, a díváme se na různé stresové scénáře, že bychom i tu druhou fázi krize měli být schopni ustát," řekl Tůma v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

ČNB v nové prognóze ze čtvrtka očekává, že ekonomika letos klesne o 0,3 procenta. Ještě v listopadu ČNB odhadovala růst o 2,9 procenta. Odhad se přitom podle Tůmy může ještě zhoršit.

"Pokud se ptáte, jestli ta situace za rok, nebo ta příští prognóza bude nad tou současnou, nebo pod ní z hlediska růstu HDP, tak já osobně bych řekl, pokud tam bude nějaký rozdíl, tak bude spíš tím záporným směrem," uvedl.

Příčiny krize nepramení v Česku
Příčiny krize jsou podle Tůmy mimo ČR. Dopad krize, reprezentovaný například poklesem poptávky po tuzemských výrobcích, lze těžko potlačit.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by se Česko mělo v rámci svého předsednictví v EU snažit příčiny eliminovat. Například vytvořená Národní ekonomická rada vlády (NERV) by se podle něj měla zaměřit spíše na recepty řešení na evropské než lokální úrovni.

Česká vláda by se v rámci opatření proti krizi měla podle ekonoma Jana Švejnara zaměřit na dvě až tři priority. Mezi ty zařadil snižování nákladů na pracovní sílu a centrální podporu investic.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!