30. listopadu 2009 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dubaj odmítá převzít odpovědnost za dluhy. Pocítí svět pád pyšného impéria?

Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emirát Dubaj v posledních letech rozhazoval peníze za megalomanské projekty. Teď mu hrozí bankrot | foto: Reuters

DUBAJ Vláda emirátu Dubaj se odmítá zaručit za dluhy, které má tamní konglomerát Dubai World. Řekl to dnes zástupce tamního ministerstva financí.

Zodpovědnost je podle něj na investorech, protože se sami rozhodli, kam budou investovat a komu půjčí peníze. Zástupce ministerstva ale podle agentury Reuters zároveň odmítl, že by majetek Dubai World byl propojen s majetkem emirátu.

"Věřitelé musí nést část odpovědnosti za své rozhodnutí půjčit peníze těmto firmám. Oni si myslí, že Dubai World je součástí vlády, tak to ale není," řekl ve vysílání dubajské televize zástupce ministerstva financí Abdal Rahmán Sálih. Věřitelé tak podle něj krátkodobě pocítí dopady restrukturalizace konglomerátu, ke které se vláda chystá.

Sálih řekl, že reakce světových trhů na vývoj v Dubaji je přehnaná a neodpovídá rozsahu problémů, které Dubai World má. "Myslím, že banky nejsou v situaci, že by od centrální banky potřebovaly nějakou dodatečnou likviditu," dodal.

Emirát Dubaj 25. listopadu otřásl finančními trhy sdělením, že požádá věřitele konglomerátu Dubai World, aby po firmě zatím nevyžadovali splátky dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz