Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchod 500 eur stačí tak na vodu a elektřinu. V Řecku se žije těžko

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale... | foto: ČTK

ATÉNY „Nechci být bohatý. Stačilo by mi, kdybych vydělával tolik, abych si mohl kupovat knihy a chodit do divadla,“ vysvětluje mi třiatřicetiletý Charis. Je doktorandem na fakultě historie a vedle toho si přivydělává v kavárně jako číšník. „Jen nájem mě měsíčně vyjde na 400 eur, ale samozřejmě potřebuju taky jíst,“ pokračuje mladík, který se netají tím, že je komunista.

A jako optimální plat, který by mu jakžtakž vystačil na život, uvádí částku 600 eur. Charis pochází ze severu Řecka, do Atén se přestěhoval za studiem, ale i kvůli práci.

Mladí bez práce

„Já jsem na tom ještě dobře, protože se snažím žít za své a neprosit o peníze rodiče. Mnozí mladí ale práci nemají, a proto s rodiči bydlí i do čtyřicítky,“ uvádí doktorand a přiznává, že do budoucna nevidí velké uplatnění pro své povolání. Práce v muzeích, na univerzitách či v archivech prostě pro mladého historika momentálně není. Popravdě, sehnat si vůbec nějaké zaměstnání a dostat za ně adekvátně zaplaceno je podle něj velmi těžké. A zatímco platy po nastolení úsporných opatření v zemi klesly, náklady na život se nijak nezměnily.

Tenká peněženka a tučné účty

Půllitrová minerálka ve stánku stojí 50 centů, preclík od pouličního prodavače má nalepenou stejnou cenovku a jedna jízda metrem vyjde na 1,20 eura.

Takové ceny jsem zaznamenala při obyčejné procházce aténskými ulicemi. V restauraci je samozřejmě třeba si připlatit. Řecký salát stojí osm eur (přes dvě stě korun), ledové frapé na terase kavárny u náměstí Syntagma 4,20 eura (kolem 110 korun).

„Náklady na život jsou tady několikanásobně vyšší než na Slovensku a neříkám to z pohledu turisty, který přijede na dvoutýdenní dovolenou a porovnává ceny v Lidlu. Říkám to z pohledu člověka, který tu žije,“ uvedla Slovenka Eva Gasteratu-Odriková, která žije v Řecku. Jako příklad uvádí svého tchána. „Jeho důchod činí 500 eur a sotva z toho zaplatí vodu, elektřinu, své léky a skromnou stravu. A to nemluvím o tom, že žije ve vlastním, takže nemusí platit nájem, nemusí řídit, nepoužívá internet a jiné vymoženosti,“ dodává Slovenka.

Žije se těžko

Přidává se i Spiros, který si stěžuje, že ceny v Řecku jsou vysoké a platy naopak nízké. „Více šetřit už nejde. Dluh samozřejmě zaplatit musíme, ale ne teď. Momentálně na to prostě nemáme,“ říká Spiros, jenž právě kvůli tomu hlasoval v nedělním referendu pro jednoznačné ne.

Obyčejní lidé odpovědnost za řecký dluh odmítají a viní z něj banky, Brusel i předchozí vlády. Ty si podle nich žily nadstandardně, a když bylo nutné začít šetřit, úsporná opatření dopadla jen na nemajetné. „Můj otec má operované srdce. Kdysi dostával invalidní důchod 600 eur, nyní dostává 300 eur, takže mu pomáhám, jak mohu,“ vysvětluje prodavač ve stánku Marios, zatímco stíhá obsluhovat i další zákazníky. Při rozloučení mi do ruky vtiskne minerálku i džus. „To je na mě,“ usměje se typicky pohostinný Řek a popřeje, ať se mi daří.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.