13. listopadu 2015 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchodci si přilepší o 1200 korun. Poslanci jim schválili víc, než se čekalo

Penze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penze - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Penzisté pravděpodobně dostanou příští rok k důchodům 1200 korun navíc. Rozhodla o tom v pátek poslanecká sněmovna hlasy 163 ze 164 přítomných poslanců. Příspěvek bude vyšší, než se původně předpokládalo.

Očekávalo se, že sněmovna podpoří návrh sociálního výboru na tisícikorunovou dotaci.

Norma, která má důchodcům částečně dorovnat poměrně nízkou valorizaci penzí v příštím roce, nyní zamíří k posouzení senátorům. Ze zákona se důchody zvýší v průměru o 40 korun měsíčně.

Občanští demokraté neuspěli ve Sněmovně s návrhem zákonnou valorizaci od dubna zvýšit. Návrh Vladislava Vilímce (ODS) by znamenal to, že důchody by se od dubna zvýšily o 1,2 procenta. Penzisté by tak dostali i s jednorázovou dotací průměrně o více než 200 korun měsíčně víc než letos.

Částku 1 200 korun navrhoval zpravodaj Miroslav Opálka (KSČM). Podporu mu poněkud překvapivě deklarovali vládní sociální demokraté. V souvislosti s jejich postojem se o věci radily koaliční i opoziční kluby. Návrh nakonec při hlasování podpořila drtivá většina poslanců.

Vláda chtěla původně poslat penzistům jednorázově 600 korun ještě před Vánocemi. Prosincový termín padl potom, co pravicová opozice zablokovala schválení normy zrychleně v úvodním kole. Koalice pak přišla s návrhem na výplatu zvýšenou o tři stokoruny v únoru, nyní bude o další tři stokoruny vyšší.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je letos nízká.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o sedm tisíc.

Průměrný starobní důchod na konci loňska činil 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod loni vzrostl o 104 na 10 714 korun.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz