19. března 2011 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchodové systémy ve světě? Bez státu to nejde

Důchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchod. | foto: Shutterstock

PRAHA Čím více máte dětí, tím lépe o vás bude postaráno ve stáří. Tato jednoduchá rovnice fungovala stovky let. S rostoucím blahobytem však přestává platit i toto odvěké pravidlo.

"Pokud bychom děti brali jako investici na stáří, pak pro Čechy bez výjimky platí, že je lepší je vůbec nemít," říká s nadsázkou Martin Potůček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Vychovat potomka totiž dnes přijde mnohem dráž než si spořit na penzi.

Právo na státem garantovaný důchod pro všechny dnes bereme jako samozřejmost. V historii lidstva jde však o naprosto unikátní projekt, který se od původního záměru a podoby razantně proměnil.

INFOGRAFIKA: Důchodové systémy ve světě
Infografika - klikněte pro zvětší

Vezměme si jen absurditu slovního spojení "důchodové pojištění". Pojištění má ve své podstatě sloužit jako ochrana proti nepříjemné události, která by mohla nastat, třeba havárie. Pravděpodobnost, že se vybouráte, je však poměrně malá, zatímco důchodu se dnes dožívají téměř všichni.

"První penzijní pojištění bylo totiž dělané v situaci, kdy se lidé dožívali nízkého věku. Tehdy bylo běžné, že se důchody pobíraly tři čtyři roky," říká Vojtěch Krebs z Národohospodářské fakulty VŠE. Mluvíme zde o prvním uceleném důchodovém systému z pera německého kancléře Otty von Bismarcka.