28. července 2009 18:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchodový systém se hroutí, stát dal o 6 miliard víc než vybral

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) za prvních šest měsíců letošního roku vybrala na důchodové pojištění téměř o šest miliard korun méně, než kolik na důchody vyplatila. Příjmy z pojistného na důchodové pojištění od ledna do června činily 155,2 miliardy korun, na důchody však správa zaplatila přes 161 miliard korun.

Výdaje na důchody za první pololetí letošního roku oproti stejnému období roku 2008 podle statistik ČSSZ vzrostly o celých 17 miliard korun, příjmy z důchodového pojištění se však nezvýšily ani o celou miliardu korun.

Ze statistik ČSSZ vyplývá, že její celkové příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, které kromě plateb na důchodové pojištění zahrnují i peníze na pojištění nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, za letošní první pololetí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesly o 11,6 miliardy korun.

Zatímco loni od ledna do června správa na pojistném celkem vybrala 186,7 miliardy korun, letos to za prvních šest měsíců roku bylo jen 175,1 miliardy korun. Plátci pojistného přitom měli zaplatit o 4,2 miliardy korun více; tento rozdíl však podle správy není ničím neobvyklý a podle dosavadních zkušeností se peníze nakonec za celý kalendářní rok podaří vybrat.

Důvod: Hospodářská krize
Pokles příjmů z pojistného zřejmě způsobila hospodářská krize, neboť od roku 1993 až do konce loňského roku v meziročním srovnání stejných období souhrn plateb pojistného vždy stále rostl.

První pokles statistiky zaznamenaly ve srovnání loňského listopadu se stejným měsícem roku 2007; tento trend trvá dosud.

Janota: Důchody jsou velkorysé
Důchody patří mezi takzvané mandatorní výdaje, které stát musí platit ze zákona. "Ukazuje se, že při dnešní situaci ekonomiky jsou výdaje nastaveny příliš velkoryse," řekl v pondělí po zasedání vlády ministr financí Eduard Janota, jehož cílem je maximálně snížit schodek státního rozpočtu. Zákonem je nyní dáno 80 procent všech výdajů státního rozpočtu.

Janota již dříve prohlásil, že mandatorní výdaje v případě minimálního růstu nebo propadu ekonomiky stát nedokáže

Počet důchodců letos rostl

V prvních šesti měsících letošního roku vzrostl počet českých důchodců o 20.000. Počet lidí, kteří na penze přispívají, naopak poklesl; v červnu bylo plátců pojištění o 30.000 méně než v prosinci loňského roku.

Počet plátců důchodů klesl z prosincových 4,98 milionu na červnových 4,95 milionu. V minulých letech přitom počet plátců důchodového pojištění rostl rychleji než počet penzistů.

financovat. Zatímco dříve se obával, že schodek rozpočtu na příští rok dosáhne 170 miliard korun, nyní již hovoří o možném deficitu přes 200 miliard korun. Tento schodek by podle něj mohl rozpočet postihnout, pokud stát nezavede úsporná opatření. Důchodů by se ovšem škrty zatím dotknout neměly.

Největší část vyplacených důchodů tvoří starobní penze, jejich výplaty také meziročně vzrostly nejvíce. Zatímco loni od ledna do června na ně stát vyplatil 103,8 miliardy korun, letos to ve stejném období bylo již 117,4 miliardy korun. Na invalidní důchody letos ČSSZ vydala 30,2 miliardy korun, na vdovské a vdovecké důchody 11,8 miliardy korun. Výčet doplňují důchody sirotčí, na něž celková vyplacená částka činila 1,6 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.