16. února 2010 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchodový systém se z miliardových dluhů už nikdy nedostane

Penzisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Komise na důchodovou reformu v čele s Vladimírem Bezděkem zjistila, že bez dalších změn se český důchodový systém už nikdy nedostane z miliardových dluhů. Podle propočtů týmu mimo jiné hrozí, že v roce 2050 bude mít důchodový účet v dnešních cenách schodek kolem 120 miliard korun ročně.

Informují o tom Hospodářské noviny, které mají k dispozici první aktualizovaná data, která Bezděkova komise zpracovala jako základ pro další diskusi o možných variantách penzijní reformy.

Více o důchodech čtěte zde:


"Z našich prvních analýz vyplývá, že bez změny zákonů bude důchodový systém do budoucna trvale deficitní. Ještě před pěti lety jsme přitom předpokládali, že dalších 15 až 20 let bude důchodový systém mírně přebytkový," řekl deníku Bezděk, který i před pěti lety podobnou obdobnou komisi vedl. Podle něj propočty změnila ekonomická krize, kvůli níž se výrazně propadly příjmy důchodového účtu.

Účet, na který se odvádějí peníze vybrané na sociálním pojištění, jenž se poté vyplácejí penzistům, byl loni ve schodku 30 miliard korun. Úkolem desetičlenného týmu je připravit varianty reformních kroků s ohledem na vývoj veřejných financí. Spolupracovat má při tom s ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou.

Skupina by do konce května, tedy do sněmovních voleb, měla zhodnotit výhody a nevýhody navržených scénářů. Měla by sloužit zejména Janotovu nástupci, který povede ministerstvo financí po volbách, aby mohl z výstupů komise vycházet při rozhodování o svých dalších krocích.

Současný důchodový systém je založen na tom, že lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a očekávají, že jim společnost totéž nabídne ve stáří. Podle demografů ale v ČR v budoucnosti podíl seniorů v populaci ještě vzroste.

ČTK