17. února 2012 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchodový účet se loni propadl nejvíce od roku 2003

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na penze se loni vydalo o 39,5 miliardy korun více, než se vybralo. Je to největší propad důchodového účtu minimálně od roku 2003. V minusu je přitom již třetí rok po sobě.

Příjmy z nemocenského pojištění převýšily dávky, které se z nich vyplácejí, o 3,2 miliardy korun. Informovala o tom Jana Buraňová z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

ČTĚTE TAKÉ:

V porovnání s předchozím rokem se důchodový účet propadl o 10,2 miliardy korun. O poznání lépe na tom byly výdaje státu na dávky nemocenského pojištění, například nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství. Meziročně se o 1,9 miliardy korun zlepšily.

Celkový stav účtu sociálního zabezpečení, z nějž se vyplácejí důchody a nemocenská, byl o 36,4 miliardy korun v minusu. Meziročně se propadl o 8,4 miliardy korun. Buraňová přitom upozornila na skutečnost, že příjmy z vybraného pojistného zaznamenaly nárůst.

"Rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění však v posledních letech roste, a to především z důvodu nárůstu výdajů na dávky důchodového pojištění," uvedla.

ČSSZ dostává prostředky na výplatu dávek sociálního pojištění ze státního rozpočtu, a to nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období na pojistném na sociální zabezpečení vybrala.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!