16. září 2009 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchody příští rok neporostou. Šimerka s návrhem neuspěl

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka dnes nedokázal přesvědčit své kolegy ve vládě k souhlasu s valorizací důchodů. Po jednání kabinetu to dnes novinářům řekl premiér Jan Fischer. Doplnil, že vláda naopak souhlasila se zvýšením příspěvku k důchodu lidem, kteří se podíleli na protinacistickém odboji.

Šimerka valorizaci na jednání vlády přinesl přes nesouhlas ministra financí Eduarda Janoty. Navrhoval od 1. ledna 2010 zvýšit základní výměru důchodu o 50 korun a procentní výměru o dvě procenta, což by znamenalo růst starobních důchodů zhruba o 200 korun.

Náklady státního rozpočtu na toto zvýšení by v roce 2010 odpovídaly 7,1 miliardě korun.

Návrh přichází v době, kdy na vládě premiéra Fischera leží odpovědnost za přípravu státního rozpočtu na příští rok, nyní s rekordním schodkem 230 miliard korun.

Ministr Janota chce šetřit a připravil balík legislativních změn, které mají umožnit sražení schodku na přibližně 170 miliard. Balík novel měl kabinet projednávat dnes, nakonec jej ale kvůli dalším politickým jednáním odložil na příští týden.

Podle Janoty navíc není k valorizaci důvod, protože inflace není vysoká a nebyly tak splněny podmínky pravidelné valorizace. Růst cen mezi srpnem 2008 a letošním červencem a třetina růstu reálných mezd v roce 2008 totiž nedosáhly v součtu dvou procent, od kterých je pravidelné lednové zvyšování důchodů pro vládu povinné.

ČTK, Lidovky.cz