Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důchody se v roce 2012 prodraží o 20 miliard, předpovídá Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V roce 2012 stoupnou ve srovnání s příštím rokem výdaje na důchody o 20 miliard korun. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr práce a sociálních dávek Jaromír Drábek (TOP 09).

V sociálních dávkách pak ministr neočekává výrazný pokles výdajů. Loni stát vyplatil na důchodech zhruba 340 miliard korun, letos ke konci srpna to bylo zhruba 230 miliard korun.

Růst důchodů

Příští rok musí vláda podle současného zákona zvýšit průměrný měsíční důchod o 390 korun měsíčně, protože musí respektovat inflaci i růst reálných mezd za poslední dva roky. Příští rok tak vydá vláda na důchody zhruba o 19 miliard korun víc než letos.

Drábek bude také navrhovat snížení stropů pro odvody na sociální pojištění ze současného šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Jde o reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil s platností od října 2011 současný výpočet důchodů, méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy.

"Snížení stropů bude znamenat určitý výpadek příjmů, byť to nebude výrazné číslo, bude v řádu jednotek miliard korun," řekl. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by měl Drábek přijít s návrhem, jak výpadek pokrýt. Stropy by se měly podle ministra snížit od roku 2012, po tři měsíce příštího roku se budou nově přiznané důchody vypočítávat jinak. Náklady na vyšší důchody za tu dobu budou zanedbatelné, uvedl.

Vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek odhadl, že snížením stropů se vybere na pojistném o devět miliard korun méně. Verdikt Ústavního soudu se podle něho nemusí řešit v průběžném státním důchodovém systému, ale v komerčním důchodovém připojištění, které nyní podle Samka nefunguje, jak má. Je nutné je transformovat, dodal.

Příští měsíc by chtěl Drábek předložit vládě návrh na změnu ve vyplácení sociální dávek a dávek hmotné nouze. Od ledna 2012 by měla být ze státu na kraje převedena síť sociálních služeb včetně financování. "Neušetříme nic, ale dojde k restrukturalizaci složek sociálního systému," podotkl Drábek.

Zvýšení důchodů pouze o inflaci

Podle dřívějšího ministrova vyjádření koalice uvažuje o zvyšování důchodů pouze o inflaci od roku 2012. Tento krok chce podle vláda prosadit spolu s důchodovou reformou, jejíž návrh by měl být k diskusi do prosince.

Kdyby se penze od roku 2012 zvyšovaly jen podle růstu cen, průměrný měsíční důchod by od roku 2012 rostl o 150 až 170 korun pomaleji než nyní. Premiér Petr Nečas (ODS) k tomu však řekl, že takový krok je možné udělat pouze postupně a vyžadoval by několikaleté přechodné období.

Drábek rovněž uvedl, že v příštím roce nebude vládě navrhovat zvýšení minimální mzdy. "Ta vhodná diskuze nastane až na podzim příštího roku, až budeme vědět, jak se vyvíjí ekonomika," dodal.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!