Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Duhový byznys vzkvétá. Prague Pride přinese hlavnímu městu 150 milionů

Symbolem průvodu jsou barvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbolem průvodu jsou barvy | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Česká metropole se zahalila do barvy duhy. Spolek Prague Pride pořádá v těchto dnech již šestý ročník stejnojmenného festivalu proti homofobii. Stovka kulturních událostí a závěrečný pochod za práva LGBT komunity každoročně přiláká do Prahy desítky tisíc návštěvníků homosexuální či transsexuální orientace. Ti obecně patří k ­náročným zákazníkům, kteří jsou ochotni utrácet za luxusní zboží a služby velké peníze.

Návštěvníci festivalu Prague Pride pro hoteliéry, restauratéry, ale i provozovatele klubů a obchodů s LGBT tematikou představují velký obchodní potenciál. Festivalového průvodu se loni účastnilo na 40 tisíc lidí a podle organizátorů budou letošní čísla obdobná.

Téměř 30 procent účastníků přijelo ze zahraničí. Nejvíce cizinců pochází ze Slovenska, Polska a ­Velké Británie. Ti jsou ubytování v nejméně tříhvězdičkových hotelích, ovšem 40 procent zahraničních návštěvníků Prague Pride vyžaduje až pětihvězdičkový standard. V posledním roce ale tržby hotelů u gay komunity poklesly ve prospěch sdíleného ubytování Airbnb.

Celkový ekonomický přínos Prague Pride v hlavním městě se odhaduje až na 150 milionů korun. Zatímco pražští návštěvníci za jeden den festivalu za různé služby utratí necelou pětistovku, u zahraničních návštěvníků je to téměř šestkrát více (2800 korun) a ­průměrně zde stráví pět dní. Data pochází ze studie, kterou loni organizátoři Prague Pride provedli mezi návštěvníky průvodu.

Více než čtyři procenta

Oficiální čísla k celkovému počtu LGBT komunity v Česku neexistují. Loni však vzbudil velký zájem průzkum biologa Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ten zamítl obecně vžitou představu o počtu homosexuálních osob, která je považována za čtyřprocentní. Na základě odpovědí od více než 35 tisíc respondentů Flegr zjistil, že v ­české společnosti žije téměř 11 ­procent homosexuálů a asi čtyři procenta transsexuálů. Jednalo by se tak o komunitu čítající přibližně 1,5 milionů osob.

Neexistují ani žádné statistiky či výzkumy, které by byly schopny potvrdit, za co homosexuálové a­ další sexuální menšiny utrácí nejvíce. Cestovní agentury je nicméně označují za rozhazovačné zákazníky.

„Gay komunita je známá jako velmi náročná s vytříbeným vkusem a velkým důrazem na styl a­ design,“ řekl LN Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. A podle Papeže je česká metropole pro LGBT komunitu skvělou destinací.

„Praha svým zájmem o gay komunitu úspěšně vstoupila do souboje s Vídní a Paříží.“ Mezi další země, u nichž si jsou sexuální menšiny jisté vysokou mírou tolerance, patří i Velká Británie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

Auta spíš než kosmetika

Kupní síle homosexuálů a jejich zálibě v luxusním zboží nahrává fakt, že tato skupina lidí většinou nezakládá rodiny, a proto své úspory utrácí právě za své zájmy. Jednotlivé organizace podporující práva homosexuálů i samotní gayové se ale brání jakémukoli zobecňování. „Nedá se říct, že všichni máme rádi luxus a že všichni jsme za něj ochotni utrácet,“ řekl LN Jakub Starý, šéfredaktor časopisu pro gaye Lui.

„Tuto představu možná vyvolaly osoby, které jsou vidět a nebojí se to ukázat. Většina osob z­ LGBT komunity žije běžné životy,“ přidává se Martin Christ, předseda spolku STUD, sdružujícího gaye, lesby a bisexuály.

Podle Starého je mylná i představa, že homosexuálové nejvíce utrácí za módu a kosmetiku. Jako vedoucí periodika pro gaye uvádí, že nejvíce tzv. prokliků mají inzerenti z řad výrobců hodinek a­ automobilů.

„Ve vztahu kupující a prodejce přestává mít sexuální orientace význam. Zákazník jako zákazník,“ míní Starý. Vzpomene jen na jeden z posledních případů diskriminace, kdy americký cukrář Jack Phillips před pěti lety kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítl upéct svatební dort pro pár gayů. Homosexuální dvojice výrobce zažalovala a letos se případ dostal až k Nejvyššímu soudu USA.

Češi gaye tolerují víc než dřív

Česká společnost je ve vztahu k­ sexuálním menšinám spíše tolerantní, jak vyplynulo z výzkumu veřejného mínění, který letos provedl Sociologický ústav AV ČR. Většina Čechů tak podporuje registrované partnerství. Ve výzkumu veřejného mínění je letos podpořilo až 76 procent respondentů, zatímco v roce 2005 jen 61­ procent.

Rozdíly už však nejsou tak výrazné, pokud jde o přesvědčení, že by přiznání k homosexualitě gayovi nebo lesbě způsobilo problémy, ať už v zaměstnání, nebo v­ soužití s­ ostatními lidmi. Asi 47­ procent dotázaných zastává názor, že takovéto veřejné přiznání by negativní dopad nemělo, 43­ procent je přesvědčeno o opaku.

Asi 23 procent udává, že by raději chtěli za sousedy tělesně handicapované, kuřáky nebo lidi jiného náboženského přesvědčení než homosexuály. Takový postoj se však meziročně snižuje. Ještě v­ roce 2003 by vedle homosexuálů nechtělo žít až 42 procent lidí.

K rozvoji růžového podnikání tak přispívají i zlepšující se vztahy veřejnosti k homosexuálům. Lze proto najít takzvaně gay friendly podniky nebo místa, která jsou tolerantní k sexuálním menšinám. Na první pohled je lze často poznat podle vylepené duhové vlajky, která je symbolem tolerance, a homosexuálové s nimi mají pozitivní zkušenost.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...