Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. srpna 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Duhový byznys vzkvétá. Prague Pride přinese hlavnímu městu 150 milionů

Symbolem průvodu jsou barvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbolem průvodu jsou barvy | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Česká metropole se zahalila do barvy duhy. Spolek Prague Pride pořádá v těchto dnech již šestý ročník stejnojmenného festivalu proti homofobii. Stovka kulturních událostí a závěrečný pochod za práva LGBT komunity každoročně přiláká do Prahy desítky tisíc návštěvníků homosexuální či transsexuální orientace. Ti obecně patří k ­náročným zákazníkům, kteří jsou ochotni utrácet za luxusní zboží a služby velké peníze.

Návštěvníci festivalu Prague Pride pro hoteliéry, restauratéry, ale i provozovatele klubů a obchodů s LGBT tematikou představují velký obchodní potenciál. Festivalového průvodu se loni účastnilo na 40 tisíc lidí a podle organizátorů budou letošní čísla obdobná.

Téměř 30 procent účastníků přijelo ze zahraničí. Nejvíce cizinců pochází ze Slovenska, Polska a ­Velké Británie. Ti jsou ubytování v nejméně tříhvězdičkových hotelích, ovšem 40 procent zahraničních návštěvníků Prague Pride vyžaduje až pětihvězdičkový standard. V posledním roce ale tržby hotelů u gay komunity poklesly ve prospěch sdíleného ubytování Airbnb.

Celkový ekonomický přínos Prague Pride v hlavním městě se odhaduje až na 150 milionů korun. Zatímco pražští návštěvníci za jeden den festivalu za různé služby utratí necelou pětistovku, u zahraničních návštěvníků je to téměř šestkrát více (2800 korun) a ­průměrně zde stráví pět dní. Data pochází ze studie, kterou loni organizátoři Prague Pride provedli mezi návštěvníky průvodu.

Více než čtyři procenta

Oficiální čísla k celkovému počtu LGBT komunity v Česku neexistují. Loni však vzbudil velký zájem průzkum biologa Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ten zamítl obecně vžitou představu o počtu homosexuálních osob, která je považována za čtyřprocentní. Na základě odpovědí od více než 35 tisíc respondentů Flegr zjistil, že v ­české společnosti žije téměř 11 ­procent homosexuálů a asi čtyři procenta transsexuálů. Jednalo by se tak o komunitu čítající přibližně 1,5 milionů osob.

Neexistují ani žádné statistiky či výzkumy, které by byly schopny potvrdit, za co homosexuálové a­ další sexuální menšiny utrácí nejvíce. Cestovní agentury je nicméně označují za rozhazovačné zákazníky.

„Gay komunita je známá jako velmi náročná s vytříbeným vkusem a velkým důrazem na styl a­ design,“ řekl LN Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. A podle Papeže je česká metropole pro LGBT komunitu skvělou destinací.

„Praha svým zájmem o gay komunitu úspěšně vstoupila do souboje s Vídní a Paříží.“ Mezi další země, u nichž si jsou sexuální menšiny jisté vysokou mírou tolerance, patří i Velká Británie, Francie, Španělsko či Nizozemsko.

Auta spíš než kosmetika

Kupní síle homosexuálů a jejich zálibě v luxusním zboží nahrává fakt, že tato skupina lidí většinou nezakládá rodiny, a proto své úspory utrácí právě za své zájmy. Jednotlivé organizace podporující práva homosexuálů i samotní gayové se ale brání jakémukoli zobecňování. „Nedá se říct, že všichni máme rádi luxus a že všichni jsme za něj ochotni utrácet,“ řekl LN Jakub Starý, šéfredaktor časopisu pro gaye Lui.

„Tuto představu možná vyvolaly osoby, které jsou vidět a nebojí se to ukázat. Většina osob z­ LGBT komunity žije běžné životy,“ přidává se Martin Christ, předseda spolku STUD, sdružujícího gaye, lesby a bisexuály.

Podle Starého je mylná i představa, že homosexuálové nejvíce utrácí za módu a kosmetiku. Jako vedoucí periodika pro gaye uvádí, že nejvíce tzv. prokliků mají inzerenti z řad výrobců hodinek a­ automobilů.

„Ve vztahu kupující a prodejce přestává mít sexuální orientace význam. Zákazník jako zákazník,“ míní Starý. Vzpomene jen na jeden z posledních případů diskriminace, kdy americký cukrář Jack Phillips před pěti lety kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítl upéct svatební dort pro pár gayů. Homosexuální dvojice výrobce zažalovala a letos se případ dostal až k Nejvyššímu soudu USA.

Češi gaye tolerují víc než dřív

Česká společnost je ve vztahu k­ sexuálním menšinám spíše tolerantní, jak vyplynulo z výzkumu veřejného mínění, který letos provedl Sociologický ústav AV ČR. Většina Čechů tak podporuje registrované partnerství. Ve výzkumu veřejného mínění je letos podpořilo až 76 procent respondentů, zatímco v roce 2005 jen 61­ procent.

Rozdíly už však nejsou tak výrazné, pokud jde o přesvědčení, že by přiznání k homosexualitě gayovi nebo lesbě způsobilo problémy, ať už v zaměstnání, nebo v­ soužití s­ ostatními lidmi. Asi 47­ procent dotázaných zastává názor, že takovéto veřejné přiznání by negativní dopad nemělo, 43­ procent je přesvědčeno o opaku.

Asi 23 procent udává, že by raději chtěli za sousedy tělesně handicapované, kuřáky nebo lidi jiného náboženského přesvědčení než homosexuály. Takový postoj se však meziročně snižuje. Ještě v­ roce 2003 by vedle homosexuálů nechtělo žít až 42 procent lidí.

K rozvoji růžového podnikání tak přispívají i zlepšující se vztahy veřejnosti k homosexuálům. Lze proto najít takzvaně gay friendly podniky nebo místa, která jsou tolerantní k sexuálním menšinám. Na první pohled je lze často poznat podle vylepené duhové vlajky, která je symbolem tolerance, a homosexuálové s nimi mají pozitivní zkušenost.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...