30. června 2009 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Důvěra v odbory prudce klesá, věří jim už jen 37 procent lidí

odbory, stávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odbory, stávka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odborům v Česku důvěřuje 37 procent občanů, což je nejméně od roku 2003. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Pokles důvěry do jisté míry souvisí s hospodářskou krizí a zvyšující se mírou nezaměstnanosti a obav o ztrátu zaměstnání. Mluvčí ČMKOS Jana Kašparová to za dané situace považuje za slušný výsledek.

"Jistý vliv na tento ukazatel má i obecné znechucení lidí z politické
situace, které v několika posledních měsících zaznamenáváme," uvedla agentura. Lidé, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, důvěřují odborům mnohem častěji.

Z analýzy vývoje důvěryhodnosti vyplynulo, že na podobně nízké úrovni byla důvěra už v květnu roku 1994 a také zhruba před šesti lety v září 2003. V ostatních letech se míra důvěry v odbory pohybovala spíše kolem úrovně 45 procent, na svém vrcholu byla podle výzkumů STEM ve druhé polovině 90. let, kdy odborům důvěřovala polovina občanů.

"To, že v krizi odborům důvěřuje 37 procent lidí, vzhledem k omezeným možnostem odborů udržet pracovní místa, je slušný výsledek. Je i odrazem toho, že odbory se snaží bránit zaměstnance před zneužíváním krize, hledají v podnicích řešení, aby dopady na zaměstnance byly co nejmenší," sdělila
ČTK mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Bez snahy odborářů by podle ní byl pokles důvěry hlubší.

Výrazné rozdíly v důvěře odborům jsou podle průzkumu dány politickou orientací. Mezi lidmi levicově orientovanými projevuje důvěru odborům polovina, zatímco mezi těmi, kteří se zařazují do politického středu, 35 procent dotázaných. Mezi pravicově orientovanými lidmi věří odborům 27 procent. Analogicky vypadá i důvěra v odbory podle stranických preferencí.

Naopak jen velmi málo výsledek souvisí s demografickými charakteristikami, zásadní nejsou ani rozdíly podle materiálního zajištění domácností.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!