Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Dva šéfové ČD nesmí číst tajné zprávy. O povinnou prověrku si ani nepožádali

Pro řešení dopravy citlivých materiálů po kolejích je třeba mít bezpečnostní prověření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro řešení dopravy citlivých materiálů po kolejích je třeba mít bezpečnostní prověření. | foto: ČTK

PRAHA Není třeba mít nejvyšší stupeň Přísně tajné, o nějž si v minulosti požádal například hradní kancléř Vratislav Mynář. Členové nejvyššího vedení Českých drah však musí mít bezpečnostní prověrku aspoň na nižší úroveň Důvěrné. Požaduje to firemní směrnice, zejména kvůli napjaté situaci v Evropě a hrozbě terorismu. Přesto dvěma z pěti členů představenstva toto „razítko“ stále chybí.

Konkrétně jde o manažery, kteří byli zvoleni do vedení státního dopravce loni v prosinci. Podle zjištění serveru Lidovky.cz si Martin Bělčík a Miroslav Kupec o prověrku během tři čtvrtě roku ve funkci ještě ani nezažádali. Zbylí tři členové nejužšího vedení ČD povinné prověrky mají.

Na základě vyplněného formuláře a požadovaných dokumentů ji vydává Národní bezpečnostní úřad. K žádosti je třeba připojit například přehled příjmů nebo rodný list.

Prověrku na stupeň Důvěrné pro klíčové manažery vyžaduje interní firemní dokument Českých drah. Když ji nemají, nesmějí například nahlížet do citlivých dokumentů a na jejich základě přijímat příslušná rozhodnutí. Týkat se můžou například vlakových zásilek strategického významu – může jít o dopravu vybraných surovin, zboží či armádního materiálu.

„Pánové připravují podklady pro požádání. Bývá zvykem, že členové představenstva prověrku absolvují v průběhu výkonu své funkce, ale konkrétní termín, do kdy tak musí učinit, stanoven není,“ sdělil mluvčí ČD Radek Joklík.

Zároveň však získání bezpečnostní prověrky patří mezi povinnosti vedení. Není známý ani důvod, proč si Bělčík s Kupcem dosud ani nepodali žádost.

Martin Bělčík má ve vedení Českých drah na starosti úsek ekonomiky a...
Miroslav Kupec má ve vedení Českých drah na starosti úsek techniky, servisu a...

Ještě pro úplnost: Bělčík má ve vedení železniční společnosti na starosti ekonomiku a informatiku, Kupec řídí úsek techniky, servisu a majetku. Oba tedy vedou důležitou a strategickou agendu. Při běžném provozu absenci prověrky manažeři nepocítí. Při méně standardních situacích však ano.

Potřebují ji například proto, aby mohli jednat o strategických opatřeních třeba v případě teroristického útoku. Nebo řešit převoz vojáků, armádního materiálu či tajných zásilek a jiných citlivých nákladů.

Lidovky.cz požádaly o vyjádření i oba muže, jimž zatím prověření chybí. „Obraťte se, prosím, na náš tiskový odbor,“ odpověděl už dříve Miroslav Kupec. Jeho kolega Martin Bělčík na zaslané dotazy ani jednou nereagoval.

Nejde o žádné manažerské začátečníky, ale o poměrně vlivné muže.

Martin Bělčík – kromě toho, že dříve pracoval pro České dráhy v Odboru projektů a správy majetkových účastí – se v minulosti také pohyboval v blízkosti vrcholných politiků. Byl například náměstkem ministra obrany, později také dva roky zastával pozici vedoucího kanceláře Asociace krajů ČR v týmu jejího expředsedy Michala Haška.

Bělčík zároveň podle Obchodního rejstříku figuruje jako společník ve společnosti Redland, která se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Miroslav Kupec před svým nástupem do představenstva zastával v Českých drahách funkci vrchního přednosty Depa kolejových vozidel a v minulosti působil například u nákladní dcery ČD Cargo. Ve skupině České dráhy pracuje tři roky - předtím byl manažerem například v podniku ČKD Vagonka nebo firmě F. X. Meiller.

Jak se dostat k prověrce

Bezpečnostní prověrky v minulosti získali generální ředitel ČD Pavel Krtek a dva další členové pětičlenného představenstva: Michal Štěpán a Ludvík Urban.

Požadavek na takzvané Osvědčení fyzické osoby pro stupeň důvěrné vychází z interního firemního dokumentu ČD nazvaného Přehled pracovních míst (funkcí).

Vlak pendolino Českých drah.

„Základní lhůta pro provedení bezpečnostního řízení na stupeň utajení Důvěrné činí dva měsíce ode dne jeho zahájení. Je-li žadatel vyzván k určitým úkonům, řízení se přerušuje a lhůta neběží,“ popsal na dotaz serveru Lidovky.cz Národní bezpečnostní úřad. „V naprosté většině případů je však bezpečnostní řízení ukončeno před uplynutím základní lhůty.“

Stupeň prověrky Důvěrné je druhý „nejmírnější“ ze čtyř stupňů které zákon definuje. Nejnižší je Vyhrazené, který vydává zaměstnavatel a NBÚ ho následně jen nahlásí. Pak následuje Důvěrné, Tajné a Přísně tajné. V obou nejvyšších případech jsou už do prověrky aktivně zapojeny tajné služby.

Prověření ve státní firmě už Lidové noviny a Lidovky.cz mapovaly v loňském a předloňském roce. Tehdy dokonce měl požadované oprávnění jen předseda představenstva Pavel Krtek.

Favorit 30 let
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!