27. ledna 2009 16:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EBRD: Česká ekonomika bude letos stagnovat

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

LONDÝN Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) předpovídá, že česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, zatímco v loňském roce podle odhadu EBRD vykázala růst o 4,1 procenta. Důvodem je globální ekonomická krize, kvůli níž banka snížila výhled hospodářského růstu mladým evropským ekonomikám.

Podle banky se letos hrubý domácí produkt regionu zvýší jen o 0,1 procenta, když ještě loni v listopadu odhadovala banka tempo růstu na rovná tři procenta. Region tak podle EBRD těsně uniká hospodářské recesi. Slovenský hospodářský růst se podle banky zpomalí na 2,5 procenta z loňských sedmi procent.

Loňské tempo růstu rozvíjejících se evropských ekonomik odhaduje EBRD na 4,8 procenta. V listopadu ale banka ještě předpokládala 6,3 procenta. Od začátku letošního roku EBRD několikrát uvedla, že přehodnocuje letošní předpověď směrem dolů.

Ze světových regionů s rozvíjejícími se trhy jsou mladé evropské ekonomiky vystaveny rizikům globální finanční krize nejvíce, protože jsou se světem čím dál integrovanější. Maďarsku, Ukrajině a pobaltským státům letos hrozí recese, ale střední Evropě včetně Pobaltí předpovídá banka růst o 0,4 procenta po 3,9 procenta z minulého roku.

EBRD vznikla po konci studené války, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím přejít na tržní hospodářství. Banka je aktivní ve 30 zemích včetně Mongolska a Turecka.

Schopnost států z regionu přečkat dlouhodobě externí šok bude záviset na rychlosti oživování světové ekonomiky, aktivitě jednotlivých vlád i mezinárodních finančních institucí. Roli sehraje i podpora nadnárodních bank svým východním filiálkám.

Rusku banka snížila letošní předpověď růstu na jedno procento místo tří a v jihovýchodní Evropě předpokládá růst o 1,5 procenta po loňských 7,3 procenta. Ve střední Asii předpokládá EBRD zpomalení růstu na 2,3 ze 4,9 procenta. Estonsku banka předpovídá pokles HDP o 3,5 procenta, Lotyšsku o pět procent a Litvě o 2,5 procenta. Maďarský pokles bude zřejmě dvouprocentní, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK