15. srpna 2015 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Evropská banka? Hlavně musí zůstat v klidu, apeluje bankéř z vedení

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Evropská centrální banka by navzdory „mimořádné nervozitě“ na světových finančních trzích měla udržovat stabilní měnovou politiku. V rozhovoru s německým listem Börsen-Zeitung to uvedl člen vedení banky Benoit Coeuré.

Evropská centrální banka v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka tak do finančního systému měsíčně pumpuje kolem šedesáti miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč). 

Program podle Evropské centrální banky plní svůj účel, vzhledem k pomalému hospodářskému růstu a výkyvům na finančních trzích se však objevily spekulace o jeho možném rozšíření.

Ve čtvrtek navíc Evropská centrální banka zveřejnila zápis z červencového zasedání, podle kterého by vrtkavost finančních trhů v Číně mohla mít na křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Coeuré nicméně prohlásil, že Evropská centrální banka nyní musí zachovat klid. Upozornil, že se zatím neobjevily žádné známky zásadní změny ekonomické situace vyžadující úpravu měnové politiky.

ČTK