Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EET last minute: na startu je 40 tisíc podnikatelů. Co když to nestihnou?

Konference Evidence tržeb v praxi v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference Evidence tržeb v praxi v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

PRAHA Podnikatelé z oblasti stravovacích a ubytovacích služeb odpočítávají poslední dny do startu elektronické evidence tržeb. Odhaduje se, že povinnost evidovat tržby se od 1. prosince týká až 40 tisíc podnikatelů. Ne všichni jsou ale na EET připraveni. Jak to zvládnout na poslední chvíli?

K 22. listopadu vydala Finanční správa 43 509 autentizačních údajů, 33 013 podnikatelů si již také vygenerovalo certifikát. Pokud se vás nová povinnost také týká, neměli byste tedy otálet. Kroků, které je potřeba udělat, aby vše klaplo, je totiž poměrně dost.

Nejdříve je třeba požádat o takzvané autentizační údaje. Učinit tak může podnikatel sám nebo jeho zplnomocněný zástupce, a to jen dvěma způsoby. „První forma je elektronická, na portálu správce daně pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky. V takovém případě mu budou autentizační údaje zaslány do této datové schránky,“ vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Jak funguje EET?

Druhou možností je si autentizační údaje vyzvednout osobně na finančním úřadě. Tam je získáte okamžitě v zapečetěné obálce. Nápor žadatelů je ale aktuálně vysoký, Finanční správa se proto rozhodla vyjít podnikatelům vstříc a rozšířit úřední hodiny: od 21 .listopadu do 2. prosince je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 8 do 18 hodin a v pátek od 8 do 16 hodin. Seznam územních pracovišť finančních úřadů najdete na www.financnisprava.cz/kontakty.

Jiné cesty ale určitě nezkoušejte. „V případě, že podnikatel požádá o autentizační údaje jiným způsobem, například písemně nebo e-mailem, nebudou mu přiděleny,“ upozorňuje Štarmanová.

Zaevidovat je třeba všechny provozovny

Vyzvednutí autentizačních údajů je ale jenom první krok. Následně totiž musíte získat ještě certifikát. Postup je jednoduchý: pomocí autentizačních přihlašovacích údajů (jméno a heslo) se musíte přihlásit do webové aplikace Elektronická evidence tržeb (EET, odkaz najdete na www.etrzby.cz).

Pokud jste v žádosti o autentizační údaje zadali požadavek na vyšší zabezpečení přístupu do aplikace EET, pak vám po kliknutí na tlačítko „Přihlásit“ přijde SMS zpráva s potvrzovacím kódem, podobně jako třeba v internetovém bankovnictví.

„Zde je nutné před zahájením evidence vyplnit údaje o všech provozovnách, jejichž prostřednictvím provádíte činnosti, z nichž plynou evidované tržby,“ říká Štarmanová. Každé provozovně přitom bude správcem daně přiděleno číslo, které pak vždy bude na účtence a také v datové zprávě zasílané Finanční správě.

Bez certifikátu to nejde

Po zadání údajů o provozovnách je dalším krokem vygenerování digitálního certifikátu (můžete mít jeden pro všechna pokladní zařízení, nebo více certifikátů). Právě pomocí něj vás totiž následně Finanční správa bude identifikovat při zasílání údajů datovými zprávami. Certifikát je proto třeba nainstalovat do pokladního zařízení, jehož prostřednictvím budete tržby evidovat.

Mezitím se samozřejmě musíte rozhodnout, jaké zařízení k evidenci tržeb budete využívat. Zda to bude pokladna, počítač, tablet či třeba chytrý telefon s potřebným softwarem. Postup instalace certifikátu se přitom bude odvíjet právě od zvoleného typu zařízení a také od příslušného operačního systému.

Jak funguje EET?
Harmonogram zavedení elektronických pokladen.

Zda zařízení s nainstalovaným certifikátem správně funguje, je možné zjistit ještě před 1. prosincem. Od začátku listopadu už totiž systém běží v pilotním provozu.

„Podnikatelé si tak mohou ověřit, zda mají dostatečně stabilní internetové připojení, jejich pokladní zařízení bez problémů komunikuje se serverem Finanční správy, systém EET je kompatibilní s jejich dalšími procesy a zda se zaměstnanci s novým systémem naučili pracovat,“ popisuje Šárka Petlachová, ředitelka odboru komunikace na Generálním finančním ředitelství. Zároveň ale zdůrazňuje, že v listopadu zasílané údaje Finanční správa nijak neanalyzuje.

Co když to nestihnete

Jestliže vše do začátku prosince nezvládnete připravit, zvažte dobře, co uděláte dál. Pokud byste totiž přijímali platby v hotovosti, platební kartou, poukázkami, stravenkami atd. a tyto tržby neevidovali tak, jak se má, porušili byste zákon. A pokud někdo poruší zákon, bude také podle zákona sankcionován.

Pokuty přitom mohou být hodně vysoké. Například za nezaslání údajů o evidované tržbě včas nebo za nevystavení účtenky hrozí uložení pokuty až do výše 500 tisíc korun. Stejná sankce hrozí za zmaření evidence tržeb nebo její ztížení závažným způsobem, a rovněž pokud neoznámíte údaje o provozovnách, v nichž přijímáte tržby nebo správci daně neoznámíte změnu těchto údajů.

Za neumístění informačního oznámení o EET je pak pokuta až do výše 50 tisíc korun. Za závažné porušení zákona, například když obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb, může Finanční úřad provozovnu dokonce i okamžitě uzavřít nebo pozastavit výkon činnosti.

Kontroly je možné očekávat hned od začátku. Zprvu prý ale budou úředníci v některých případech shovívavější. Vždy bude záležet na posouzení závažnosti daného porušení, na vyhodnocení okolností, za jakých k porušení došlo.

„V prvních týdnech účinnosti zákona rozhodně nebude ani Finanční, ani Celní správa sankcionovat bagatelní nebo formální porušení zákona. V případě zásadního nerespektování či ignorování povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb však orgány Finanční a Celní správy tolerantní nebudou a plnění těchto povinností bude vymáháno prostřednictvím v zákoně zakotvených sankcí,“ varuje Petlachová. Proti sankcím bude možné se odvolat do patnácti dnů ode dne oznámení rozhodnutí.

Dodejme, že pokuty se netýkají jen podnikatelů, kteří musí evidovat tržby. Půlmilionová sankce například hrozí i tomu, kdo by šířil software, který by mohl zajistit obcházení povinností.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...