Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Elektronická evidence zdarma? Obchodníci mají smůlu, stát vzdal vývoj vlastní aplikace

Ministr financí Andrej Babiš s maketou pokladny. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš s maketou pokladny. Ilustrační foto. | foto: Facebook/ Andrej Babiš

PRAHA Od prosince začne postupně nabíhat elektronická evidence tržeb. Obchodníci si proto budou muset pořídit nový software, někteří i hardware. Na aplikaci zdarma od ministerstva financí, ve kterou mnozí doufali, ale mohou zapomenout.

Ačkoliv ještě před prázdninami úřad tvrdil, že o vývoji vlastní aplikace uvažuje, na podzim už je situace jiná. „Ministerstvo financí ani Finanční správa nyní neplánují vývoj vlastní jednoduché aplikace či webového rozhraní,“ řekla LN Gabriela Štěpanyová z tiskového odboru ministerstva financí.

Důvodem je, že se na trhu objevil dostatek dodavatelů, kteří řešení evidence tržeb nabízí. Jsou jich desítky až stovky, nikdo to přesně neví. Ministerstvo financí ani Finanční správa počet dodavatelů pokladních řešení k EET neevidují.

Na druhou stranu přiznávají, že se může stát, že některé z nabízených produktů nebudou fungovat správně. Odpovědnost za neplnění povinnosti však zůstane na tom, kdo si špatného dodavatele vybral. Ministerstvo žádné doporučení ani certifikaci neplánuje.

„Proces certifikace by musel být upraven zákonem a i doporučení by bylo zcela proti duchu systému evidence tržeb, který je nastaven tak, aby si podnikatel mohl zvolit takové zařízení, které bude nejvíce vyhovovat jeho požadavkům,“ vysvětluje Štěpanyová.

Harmonogram zavedení elektronických pokladen.

Z pohledu úřadu musí zařízení pouze odesílat prostřednictvím internetu požadované údaje serveru Finanční správy a vystavovat účtenku zákazníkovi. Víc jej nezajímá.

„Díky tomuto systému jsou ceny pokladních zařízení tlačeny dolů a podle našich informací se již nyní nabídka zařízení a jejich ceny pohybují v relacích dle našich původních odhadů. Přičemž lze zcela jistě očekávat, že nabídka se postupem času ještě rozroste a konkurenční prostředí bude ceny dále snižovat,“ dodává Štěpanyová.

Řešení pro EET tak nyní nabízí řada více i méně známých firem. Namátkou Dotykačka, Eet1 či firmy, které se specializují na určité obory, jako Rychlá Pokladna a Storyous v gastronomii nebo ShopKeeper, zaměřující se na trafikanty. V neposlední řadě pak obchodní příležitost ucítili mobilní operátoři.

Paušál plus cena zařízení

Ceny za pokladní řešení se pohybují v řádech několika stovek měsíčně. Ty náročnější se pak blíží tisícům.

„Od srpnového zahájení prodeje jsme prodali již tisíce pokladen. S blížícím se termínem spuštění EET je znát také větší zájem podnikatelů, denně prodáme stovky zařízení. Očekáváme, že zájem bude dál narůstat,“ uvedl Luboš Lukasík, jednatel eKasy, dceřiné společnosti O2, která v rámci konkurenčního boje začíná své řešení pro EET nabízet i na pobočkách České pošty.

Kromě měsíčního paušálu je však zapotřebí připočítat ještě cenu zařízení, které je u některých firem s využíváním jejich služeb spojeno. V případě zmíněné eKasy je to 4995 korun bez DPH. Může to být i více, do pěti tisíc se však alespoň u základních nabídek snaží vejít většina dodavatelů. Právě tuto hranici totiž ministerstvo financí dříve stanovilo pro slíbenou slevu na dani, která by měla pokrýt vstupní náklady.

Obchodníci, kteří už nyní přijímají platební karty, pak mají ještě možnost zažádat u své banky o výměnu platebního terminálu. Společnost Ingenico, která spolupracuje s většinou českých finančních domů, totiž tento týden představila nové chytré multifunkční terminály, které již aplikaci EET obsahují.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb.
Harmonogram elektronické evidence tržeb.

Pro všechny tu ovšem existují dvě „ale“. Za prvé, za pět tisíc se dá pořídit tablet a malá tiskárna, což by mělo postačit drobným živnostníkům, kavárnám a podobně. Větší podniky však budou kvůli vyššímu provozu pravděpodobně potřebovat výkonnější výbavu, klidně za osm až deset tisíc.

Za druhé pak mezi podnikateli panuje obava, že na pětitisícovou slevu nemusí dosáhnout všichni. Podle informací Finanční správy může sleva na dani na EET činit maximálně částku kladného rozdílu mezi patnácti procenty dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevou na poplatníka, což může být méně než pět tisíc.

Podnikatelé s nižším základem daně tak slevu nebudou moct vy užít. Slevu navíc mohou uplatnit jen fyzické osoby, právnické nikoliv.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...