7. září 2009 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekologické škody po Sovětech přijdou stát na dalších 200 milionů

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Odstraňování ekologických škod z míst, která v minulosti na českém území využívala Sovětská armáda, přijde stát v nadcházejících letech na zhruba 200 milionů korun. Sanace potrvají do roku 2016, sdělil mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Do konce loňského roku už Česká republika na sanace vynaložila téměř 1,4 miliardy korun.

Sanační práce započaly v roce 1991. Jen za loňský rok si vyžádaly 35 milionů korun. Letos pokračují v osmi lokalitách, kterými jsou Hradčany v Ralsku, Milovice, Všejany, Olomouc Neředín, Bruntál, Kuřivody, Frenštát pod Radhoštěm a Luštěnice. Další dílčí zakázky na odstranění škod se připravují.

"Za nejhorší škodliviny lze považovat zejména ropné látky a chlorované alifatické uhlovodíky," řekl Kašpar. Dodal, že s ohledem na rozsah a míru kontaminace jsou nejhůře znečištěným místem jednoznačně Hradčany.

Sovětská armáda využívala v Česku 110 různě velkých lokalit, v 60 z nich za sebou okupanti zanechali ekologické škody významného rozsahu. Okupační vojska Varšavského paktu vstoupila na území tehdejšího Československa 21. srpna 1968. Poslední sovětský voják, kterým byl velitel Střední skupiny sovětských vojsk Eduard Vorobjov, odletěl z Prahy 27. června 1991.

ČTK