18. února 2011 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonom Henkel pro LN: Klaus je prozíravý politik. Ale s jednou absurdní výjimkou

Hans-Olaf Henkel  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hans-Olaf Henkel | foto: Anja Pietsch

Známý německý ekonom, dlouholetý předseda Svazu německého průmyslu (BDI), tluče na poplach proti euru. Jeho před Vánocemi vydaná kniha Zachraňte naše peníze! se ve spolkové republice okamžitě stala bestsellerem.

Ve velkém rozhovoru pro Lidové noviny předpovídá Hans-Olaf Henkel eurozóně rostoucí inflaci a postupný úpadek. Za všechno prý může neschopnost rozhodujících politiků uvažovat o alternativách.

LN V Davosu nedávno němečtí a francouzští politici pořád zdůrazňovali, že euro už je z krize venku. Skutečně?
Řekl bych to trochu jinak. Euro přežije, ale bude to na úkor blahobytu v Evropě. Jose Manuel Barroso vyhlásil, že euro bude zachráněno za každou cenou, a taková slova je třeba brát vážně. Oni jsou rozhodnuti euro ubránit a je jim jedno, jak moc to Evropě uškodí.

Hans-Olaf Henkel

LN Vy jste navrhl rozpůlit eurozónu na severní a jižní část. Někteří ekonomové namítali, že by to například v Řecku vedlo k útoku střadatelů na banky.
Jistě, v tom případě není problém, aby několik severních členských států - kromě Německa skandinávské země, Rakousko, Holandsko, nejsem si jistý u Belgie - ze stávající eurozóny vystoupilo a založilo si vlastní euro. Čili Řekům a dalším Jižanům zůstanou tytéž peníze a nebudou se muset bát, že by jejich dluhy naráz vzrostly.

LN Rozdělení eurozóny si představujete tak, že by obě měny začínaly v kursu 1:1. Co by bylo dál?
Tento poměr by samozřejmě vydržel asi tak sekundu, pak by zřejmě severské euro rychle posilovalo a jižní oslabovalo. Platí ale zásada, že udělat z jedné měny sedmnáct nemůže být těžší než udělat ze sedmnácti jednu. Takže s těmi technickými komplikacemi se to hodně přehání. Vaše země má přece v tomto směru výbornou zkušenost - rozdělení československé koruny poté, co zjistila, že státní uspořádání neodpovídá rozdílným kulturám v obou vašich republikách. To bylo správné rozhodnutí. A řeknu vám něco, co neříkám jen proto, že teď u mě sedí host z Prahy, ale co jsem říkal vždycky: jedním z nejprozíravějších politiků v Evropě posledních dvaceti let byl a je až na jednu výjimku rozhodně Václav Klaus.

LN Co tou výjimkou myslíte?
Jeho absurdní postoj k Benešovým dekretům. To je historie, kterou Česká republika jednou bude muset strávit, i u vás se bude muset objevit český Sarrazin...

LN Ale takových malých Sarrazinů u nás máme spoustu.
Dobře, já mám zkrátka s Klausem tenhle problém. Od tak prozíravého muže bych očekával, že Čechům taky jednou promluví do svědomí. Ale to je téma jen pro Čechy, čistě morální věc, z níž nesmí vyplývat žádné německé nároky, a proti euru v podstatě okrajová. Do severní eurozóny by Češi každopádně patřili, kdyby chtěli.

Velký rozhovor s Hansem-Olafem Henkelem najdete v sobotním vydání deníku  

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.