14. října 2009 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonom Tomáš Sedláček neobhájil disertaci, v prodeji ale láme rekordy

Ekonom Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom Tomáš Sedláček | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ekonom Tomáš Sedláček, kterého prestižní časopis Yale Economic Review označil za jednoho z pěti největších talentů na světě, neobhájil svou dizertační práci. Knižní verze práce s názvem Ekonomie dobra a zla však v českých knihkupectvích už pět měsíců vede žebříček nejprodávanější odborné literatury.

Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Sedláček neuspěl u obhajoby na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy letos v dubnu. Poté musel opustit doktorské studium, protože dosáhl maximální doby, po kterou je možné tento stupeň vzdělání studovat.

"Byl jsem tehdy velmi překvapen, ale fakultu mám rád, proto jsem znovu nastoupil do prvního ročníku," řekl dnes Sedláček serveru iDNES.cz

O tom, že mediálně oblíbený ekonom se svým netradičním pojetím hospodářských modelů u akademiků narazil, informoval už v srpnu týdeník Reflex.

Nyní na Sedláčkův neúspěch upozornil studentský měsíčník FSV Sociál. Sedláček prý svou práci nyní upravuje a překládá do angličtiny. Uvažuje údajně také o tom, že by se jí pokusil obhájit v zahraničí.

Morální filozofie
Tomáš Sedláček o sobě sám hovoří jako o "kecacím ekonomovi", který se zabývá spíše ekonomickou antropologií a filozofií. To, že jeho práce neobsahuje žádná čísla či grafy mu také vyčetla komise, u které svou disertaci obhajoval. Jejím členem byl i bývalý děkan fakulty Lubomír Mlčoch.

Sedláčkova disertace (a z ní vycházející kniha) je kritikou moderní ekonomie, využití matematiky a různých modelů. Podle Sedláčka se totiž i moderní ekonomie stala nakonec ideologií a mýtem zkoumajícím neživé a neskutečné věci.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…