14. dubna 2015 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonoma Švejnara ocenili v Německu. Za přínos v ekonomii práce

Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto: Lidové noviny

BONN Český ekonom Jan Švejnar získal cenu bonnského Institutu pro budoucnost práce (IZA). Ocenění dotované částkou 50 tisíc eur (1,4 milionu korun) je každoročně udělováno za vědecký přínos na poli ekonomie práce.

Švejnar cenu převezme v červnu v Bonnu. Institut jej ocenil za výzkum věnovaný přechodu od centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. 

Český ekonom podle institutu „zásadním způsobem“ přispěl k pochopení procesů, které transformaci ekonomiky provázejí. IZA také vyzdvihl skutečnost, že Švejnar ve svých doporučeních pro reformy zdůrazňoval nutnost vytvoření funkčního právního rámce.

Institut IZA byl založen v roce 1998. Pracuje pro něj na 1 300 ekonomů z 45 zemí, kteří se zaměřují na analýzu světových pracovních trhů. Cenu IZA uděluje institut od roku 2002.

Mezi nositeli ocenění jsou například američtí ekonomové Dale Mortensen a Christopher Pissarides, kteří v roce 2010 získali Nobelovu cenu za ekonomii, nebo někdejší šéf ekonomických poradců bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího Edward Lazear.

Lidovky.cz, ČTK