Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Česká ekonomika bude podle centrální banky dál stagnovat

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka nezměnila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky. Nadále počítá s letošní stagnací ekonomiky a příští rok očekává růst o 1,9 procenta. Informoval o tom guvernér České národní banky Miroslav Singer. Odhady pro příští rok ovšem nepočítají s rozpočtovými opatřeními. které plánuje vláda.

Česká národní banka tak následuje ministerstvo financí, které v nové makroekonomické prognóze rovněž nezměnilo odhad pro letošní rok a počítá letos s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Naopak pro příští rok MF zhoršilo odhad růstu na 1,3 procenta z lednových 1,6 procenta. Stagnaci tuzemské ekonomiky letos odhaduje i Evropská komise.

Zvýšení DPH zpomalí růst HDP

V rámci alternativního scénáře, který s vládními úsporami počítá, odhaduje centrální banka růst ekonomiky v příštím roce na 1,1 procenta. "Fiskální restrikce prostřednictvím zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty omezí zejména spotřebu domácností, což vyústí v pomalejší růst HDP oproti základnímu scénáři," uvedl Singer.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvýšení DPH by podle ČNB vedlo i k vyšší celkové inflaci. Zatímco základní scénář prognózy počítá ve druhém a třetím čtvrtletí 2013 s inflací na úrovni 1,5 procenta, v případě alternativního scénáře by inflace stoupla na zhruba dvě procenta.

"V souladu s minulými zkušenostmi a utlumenou ekonomickou aktivitou nepředpokládáme výrazné druhotné dopady zvýšení DPH do inflace. To znamená, že centrální banka by reagovala ještě nižší hodnotou úrokových sazeb," upozornil Singer.

Nová prognóza počítá podle guvernéra ve zbytku letošního roku s poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich mírným růstem od druhé poloviny roku 2013. V případě alternativního scénáře by naopak úrokové sazby příští rok klesly.

Slabší kurz koruny, zdražení ropy

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje mohou podle guvernéra působit spíše ve prospěch růstu inflace. Patří mezi ně mírně slabší kurz koruny k euru nebo vyšší ceny komodit, zejména ropy. Proti případnému růstu cen by mohly působit následky dodatečných škrtů v rozpočtu. "Oběma směry může působit vývoj v zahraničí," uvedl guvernér.

Centrální banka v letošním roce očekává silnější kurz koruny - 24,70 koruny za euro. Příští rok by podle banky měla česká měna posílit na 24,30 koruny za euro. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25 korun za euro.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...