Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomika překvapila dobrými výsledky

Ekonomický růst - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst - ilustrační foto. |

PRAHA Česká ekonomika si ve čtvrtém čtvrtletí udržela meziroční růst, a to o jedno procento. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Analytici přitom většinou očekávali stagnaci nebo pokles. Za celý loňský rok stoupl hrubý domácí produkt o 3,5 procenta.

Ve srovnání s třetím čtvrtletím sice ekonomika zasažená krizí klesla o 0,6 procenta, což je poprvé od roku 1998, přesto dnešní čísla příjemně překvapila. 

Globální finanční krize podle statistiků Česko v zásadě nezasáhla, vyvolala ale v celosvětovém měřítku nezanedbatelný pokles poptávky po zboží a službách. V Česku to následně vyvolalo podstatné potíže s odbytem zboží. Tento problém byl navíc podle úřadu umocněn opatrnějším přístupem bank k poskytování úvěrů.

Dalším důvodem zpomalení růstu byl podle ČSÚ fakt, že loňská srovnatelná základna byla kvůli řadě administrativních opatření vysoká. V roce 2007 tak česká ekonomika vzrostla o rekordních 5,9 procenta.

Podle odhadů ČNB, ministerstva financí, ale i ekonomů bude kvůli finanční krizi ekonomika zpomalovat. Česká národní banka letos očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 1,4 procenta.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...