13. února 2009 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomika překvapila dobrými výsledky

Ekonomický růst - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonomický růst - ilustrační foto. |

PRAHA Česká ekonomika si ve čtvrtém čtvrtletí udržela meziroční růst, a to o jedno procento. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Analytici přitom většinou očekávali stagnaci nebo pokles. Za celý loňský rok stoupl hrubý domácí produkt o 3,5 procenta.

Ve srovnání s třetím čtvrtletím sice ekonomika zasažená krizí klesla o 0,6 procenta, což je poprvé od roku 1998, přesto dnešní čísla příjemně překvapila. 

Globální finanční krize podle statistiků Česko v zásadě nezasáhla, vyvolala ale v celosvětovém měřítku nezanedbatelný pokles poptávky po zboží a službách. V Česku to následně vyvolalo podstatné potíže s odbytem zboží. Tento problém byl navíc podle úřadu umocněn opatrnějším přístupem bank k poskytování úvěrů.

Dalším důvodem zpomalení růstu byl podle ČSÚ fakt, že loňská srovnatelná základna byla kvůli řadě administrativních opatření vysoká. V roce 2007 tak česká ekonomika vzrostla o rekordních 5,9 procenta.

Podle odhadů ČNB, ministerstva financí, ale i ekonomů bude kvůli finanční krizi ekonomika zpomalovat. Česká národní banka letos očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 1,4 procenta.

ČTK