11. března 2009 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomika rostla pomaleji, než se čekalo

Česká ekonomika v roce 2008 vzrostla pouze o 3,1 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než se ještě v únoru předpokládalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika v roce 2008 vzrostla pouze o 3,1 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než se ještě v únoru předpokládalo. | foto: ČTK

PRAHA Česká ekonomika v roce 2008 vzrostla pouze o 3,1 procenta, tedy o 0,4 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad z poloviny února. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku růst hrubého domácího produktu činil meziročně 0,7 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však klesl o 0,9 procenta.

Česko se tak zařadilo po bok Polska a Slovensko mezi ekonomiky, které si na konci minulého roku udržely meziroční růst, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Výsledek byl ale podle něj dosažen díky setrvačnosti růstu z minulých kvartálů. V samotném čtvrtém čtvrtletí 2008 byla v ekonomice zaznamenána podobně jako jinde v Evropě bezprecedentní ztráta výkonu. Detailnější pohled na data potvrzuje, že rozhodujícím faktorem obratu v ekonomice byl výpadek exportu, dodal.

Horšící se ekonomická situace velkých světových ekonomik a hlavních obchodních partnerů zvyšuje obavy o hlubší zpomalení české ekonomiky, varovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Ekonomika tak podle ní pravděpodobně letos poklesne o více než dvě procenta.

Graf HDP, zdroj: ČSÚ

Mezičtvrtletní pokles HDP byl podle ČSÚ naposledy ve třetím čtvrtletí roku 1998.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?