29. dubna 2010 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomika se zotavuje. Ministerstvo financí zlepšuje odhad růstu

Ministr financí Eduard Janota. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota. | foto: ČTK

PRAHA Tuzemská ekonomika by měla letos podle nových odhadů ministerstva financí růst o 1,5 procenta. Úřad tak zlepšil letošní výhled z původních 1,3 procenta. Příští rok by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 2,4 procenta.

Údaje vyplývají z nové prognózy ministerstva. Česká národní banka letos odhaduje růst ekonomiky na 1,4 procenta. Pro příští rok odhaduje růst o 2,1 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní za týden 6. května. Ekonomové očekávají, že letos HDP stoupne o jedno až dvě procenta.

"Česká republika se úspěšně zotavuje po ekonomickém propadu na přelomu let 2008 a 2009. Struktura růstu bude ovlivněna oživením ekonomik našich hlavních ekonomických partnerů, a proto by ekonomický růst měl být tažen zejména zahraničním obchodem," uvedlo MF.

Nižší inflace
Inflaci MF očekává příští rok ve srovnání s odhady z ledna nižší. Průměrná míra inflace by měla činit 1,5 procenta proti původně předpovídaným dvěma procentům. "Křehké oživení domácí ekonomiky, zhoršené podmínky na trhu práce, mírný nárůst mezd a tím i nadále ochlazující spotřeba domácností vytvářejí jen velmi omezený prostor pro růst spotřebitelských cen," uvádí prognóza.

Naopak v roce 2011 by měla být mimo jiné kvůli oživení spotřeby domácností inflace vyšší, ceny pro spotřebitele by měly podle prognózy růst o 2,3 procenta.

Další úsporná opatření
Ministerstvo dále v prognóze uvádí, že bez dalších úsporných opatření by letos deficit veřejných financí dosáhl 5,9 procenta hrubého domácího produktu. Schválený státní rozpočet přitom letos počítá s deficitem 5,3 procenta.

"Ministerstvo chce za každou cenu takovému negativnímu vývoji zabránit. Proto předloží do vlády další úsporná opatření, která zabezpečí, aby byl dodržen deficit 5,3 procenta," řekl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Již v úterý přitom ministr financí Eduard Janota uvedl, že bude navrhovat další vázání výdajů ministerstev v rozpočtu a přehodnocení výdajů v rámci prostředků privatizačního účtu. Stejně tak zopakoval, že návrh rozpočtu pro příští rok sestaví tak, aby deficit veřejných financí nepřesáhl 4,8 procenta HDP.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!