11. března 2009 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomika zpomaluje. A bude hůř

Mezičtvrtletně ekonomika zaznamenala poprvé od roku 1998 pokles, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezičtvrtletně ekonomika zaznamenala poprvé od roku 1998 pokles, | foto: ČTK

PRAHA Dnešní údaje o vývoji domácí ekonomiky dopadly hůře, než všichni čekali. Mezičtvrtletně dokonce poprvé od roku 1998 poklesla. Například odhady České národní banky tak byly v meziročních datech o 1,3 procenta optimističtější, než reálný vývoj HDP. Podle analytiků by se tak ekonomika letos mohla propadnout až o 3,5 procenta a Česko by tak přestalo dohánět ostatní státy EU.

"Česká ekonomika se ponořila do recese. Slovo ponořit se je v tomto případě eufemismem. Spíše jsme do recese skočili. Warren Buffett mluví o tom, že se americká ekonomiky zřítila z útesu. Jeho výrok lze doplnit tím, že s sebou vzala většinu světa včetně české ekonomiky," komentoval situaci analytik společnosti Patria David Marek.

Výrazně horší, než se čekalo, je především zahraniční obchod. Zatímco ČNB počítala s jeho stagnací, tempa růstu vývozu i dovozu se propadla do výrazně záporných čísel. "Propad globální poptávky se tak na vývoji české ekonomiky projevil rychleji a výrazněji oproti předpokladům prognózy," komentoval dnešní vývoj ředitel sekce statistiky ČNB Tomáš Holub.

Česko přestane dohánět Evropu

Společnost Patria na základě nových informací už dokonce revidovala prognózu vývoje domácího produktu na letošní rok. "Nyní počítáme s poklesem HDP o 3,5 procenta. Příští rok by mělo dojít k zastavení recese a náš model ukazuje zvýšení HDP o 0,2 procenta," uvedla společnost. V takovém případě by se česká ekonomika dokonce přestala přibližovat k průměru Evropské unie, která by letos měla klesnout "jen" o 2,2 procenta.

Odborníci navíc nevylučují, že se budou prognózy upravovat ještě dále do červených čísel. Varující je především vývoj v eurozóně, která je hlavním odbytištěm pro české výrobky. Například v Německu podle dnes zveřejněných čísel poklesly meziročně průmyslové zakázky skoro o 40 procent.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz