14. listopadu 2010 18:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomiku uřídíme, popírá Irsko potřebu evropských peněz

Trojlístky a skřítek Leprikon, symboly Irska ožívají hlavně 17. března. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojlístky a skřítek Leprikon, symboly Irska ožívají hlavně 17. března. |

DUBLIN Irsko dnes uvedlo, že nepotřebuje finanční pomoc od Evropské unie a ani o ní nejedná. Popřelo rovněž zprávy o tom, že ho EU k přijetí pomoci tlačí. Informovala o tom agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů z EU se diskutuje o pomoci v hodnotě 45 až 90 miliard eur (1,1 až 2,2 bilionu Kč).

Informace o tom, že se o možné pomoci vedou jednání a že Irsko se pravděpodobně bez této pomoci neobejde, se v posledních dnech objevily v řadě médií. Irsko však takovéto informace opakovaně popírá. Podle zdrojů agentury Reuters by EU byla ráda, kdyby Irsko pomoc přijalo, a předešlo tak řeckému scénáři, ve kterém rozpočtové problémy jedné země uvrhly do krize celou eurozónu.

"Svou ekonomiku uřídíme"

Irský ministr pro podnikání, obchod a inovace Batt O'Keeffe dnes ale uvedl, že EU na Irsko nijak netlačí a že o pomoci se nejedná. "Vláda není pod žádným tlakem," řekl ministr. "Plně věříme, že svou ekonomiku budeme schopni uřídit," dodal. Jednání o pomoci od EU dnes popřel také irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern. Nevyloučil však, že Irsko by jednoho dne mohlo o vnější pomoc usilovat.

Důvěru ve schopnost Irska zvládnout rozpočtové problémy o víkendu vyjádřil rovněž výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že MMF je připraven Irsku v případě potřeby pomoci, ale zatím žádnou žádost o pomoc nedostal.

Šéf MMF rovněž upozornil, že irské problémy se výrazně liší od potíží v Řecku. "Situace Irska je převážně spojena s problémem bank," řekl. "Není to stejná věc jako problém v Řecku, který se týkal rozpočtu a zároveň i konkurenceschopnosti," dodal.

Řízený pád Irska?
Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila záchranné sítě EU. Ta má k dispozici 440 miliard eur a vznikla letos v květnu v reakci na problémy, do kterých se dostalo Řecko. Smyslem záchranné sítě je pomoci zemím, které si nemohou zajistit financování na trhu.

Problémy Irska trh vnímá velmi citlivě. Rozdíl ve výnosech irských dluhopisů ve srovnání s výnosy dluhopisů německé vlády v těchto dnech vystoupil nad devět procent. Obchodníci mají obavy, že přípravy v eurozóně na vytvoření mechanismu restrukturalizace dluhů znamenají, že mechanismus má umožnit případný řízený bankrot Irska či Portugalska.

Evropská unie má na pomoc svým členským zemí vyčleněno 750 miliard eur .Zmíněných 440 miliard eur je součástí celkové sumy a je to částka, která vyjadřuje objem případně poskytnutých garancí. Dalších 60 miliard eur je vyčleněno z rozpočtu EU, zbylých 250 miliard eur by poskytl Mezinárodní měnový fond.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…