Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomové: Janota by problémy rozpočtu neměl dávat sežrat občanům

Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odborníci vítají iniciativu ministra financí Eduarda Janoty na seškrtání výdajů, ze zvýšení daní, které přinese například i zdražení potravin, ale všichni už tak nadšení nejsou.

Janotova záchranná brzda pro státní pokladnu

* Dolní sazba DPH (odvádí se u potravin a léků): zvýšení z devíti na 11 procent
* Horní sazba DPH: zvýšení z 19 na 20 procent
* Spotřební daně: zvýšení daně u benzinu a nafty o korunu na litr
* Daň z nemovitostí: zdvojnásobení odváděné částky
* Daň z převodu nemovitostí: zvýšení ze tří na pět procent
* Daňové stropy: zvyšení maximální odváděné částky u zdravotního a sociálního pojištění na šestinásobek průměrné mzdy
* Důchody: nezvyšovat penze, pokud bude inflace do 2 procent
* Státní správa: škrty ve výdajích, hlavně u mezd
* Snížení podpory u stavebního spoření
------------------------------------------------------------------------------------
Výdaje: snížit o 40 miliard korun
Příjmy: zvýšit o 30 miliard korun

"Janotův návrh je dost přesně tím, co by ekonom čekal od ministra financí v situaci, v níž se české veřejné finance ocitly," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ačkoliv se nyní politici staví s Janotovým návrhům rezervovaně, bude podle něj muset k podobnému balíku opatření po volbách sáhnout, ať už je vyhraje kterákoliv strana. Řešení se zřejmě budou lišit jen v detailech, dodal.

Úřednická vláda by měla mnohem drsněji seškrtat státní správu

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl by od vlády nestraníků čekal, že bude drsnější. "Že to nedá takto sežrat občanům přes vyšší daně, ale že každý rezort tvrdě ušetří ve své rozpočtové výdajové kolonce. Úplně stejně to teď musí dělat každá firma, ta teď také nemůže jednoduše zdražit," upozornil.

Každý ministr by podle něj měl připravit za své úřady dvě varianty úspor, první s tříprocentními škrty z přidělených výdajů, druhou s pětiprocentní úsporou.

Janotovy návrhy se nelíbí napravo ani nalevo

Návrh ministra Janoty na zvýšení DPH se nelíbí ODS ani ČSSD. Občanští demokraté by změny v DPH podle poslance Michala Doktora uvítali, chtějí ale přiblížení k rovné dani. "Dovedu si představit, že zvýšíme o dvě, ne-li o tři procenta dolní sazbu, ale horní snížíme o jedno procento dolů. Dohromady to dává 21 miliard stejně jako manévr pana Janoty," řekl dnes Doktor.

Janotův záměr považuje za špatný, protože má být dočasný a neprovádí prý žádnou zásadní změnu ekonomiky. "Jeho opatření znamená dva kroky dopředu, ale jeden zpět. Je to zbytečné mrhání časem a trpělivostí voličů," řekl s tím, že ODS je ochotna spolupracovat na rozumném kompromisu.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je plán ministra nesolidární. "Navýšení DPH zvýší ceny potravin a zatíží široké vrstvy lidí. Ve společnosti by mělo být něco jako solidarita. Pro nás je nepřijatelné navyšování nepřímých daní. My bychom dávali přednost navýšení přímých daní," uvedl.

Vyšší daně = menší spotřeba a konkurenceschopnost

Zvýšení sazeb DPH povede ve svém důsledku ke zdražení služeb a zboží pro konečné spotřebitele a podnikatele, kteří tuto daň neplatí, uvedl odborník na nepřímé daně PricewaterhouseCoopers ČR Martin Diviš. Zvýšení devítiprocentní sazby DPH, která se uplatňuje například na potraviny, knihy a léky, bude mít podle něj dopad na peněženky všech obyvatel.

Návrh na zvýšení stropů na zdravotní a sociální pojištění také zvýší náklady společností a sníží tím jejich konkurenceschopnost, míní ředitel daňového oddělení PricewaterhouseCoopers ČR Petr Frisch. Zároveň podle něj sníží kupní sílu vyšších příjmových skupin, což se promítne v nižším výběru DPH.

Zvýšení daně z převodu nemovitostí může mít podle Frische podobný efekt jako šrotovné, ale v opačném časovém sledu. Urychlení prodeje nemovitostí do doby před účinností tohoto opatření a prudký, byť dočasný, pokles po jeho zavedení. Toto opatření příjmy státního rozpočtu nijak výrazně nepodpoří a pro realitní trh půjde o další faktor podporující jeho rozkolísanost, poznamenal.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...