6. ledna 2011 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomové se shodují: Portugalsku nezbude než rovněž požádat o pomoc

Generální stávka v Lisabonu (24.11.2010) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální stávka v Lisabonu (24.11.2010) | foto: Reuters

LONDÝN Portugalsko bude zřejmě nuceno požádat o zahraniční pomoc stejně, jako to loni učinilo Řecko a Irsko. Myslí si to drtivá většina ekonomů, kterých se dotazovala agentura Reuters.

Průzkum se ale konal ještě před středeční aukcí portugalských pokladničních poukázek, která ukázala dramatický růst nákladů na obsluhu dluhu. Menší část ekonomů je také přesvědčena, že o pomoc bude žádat i Španělsko.

Reuters se dotazoval 51 ekonomů. Z toho 44, to je zhruba 86 procent dotázaných, jich uvedlo, že počítají se záchranným plánem pro Portugalsko.

V předchozím průzkumu, který agentura prováděla v listopadu, s tímto scénářem počítalo 68 procent respondentů.

Dotaz na Portugalsko byl doplňující otázkou v pravidelném průzkumu, v němž se Reuters ekonomů každý měsíc ptá na výhled vývoje úrokových sazeb. S nutností zachraňovat i Španělsko počítá jen hrstka ekonomů, pět jich je přesvědčeno, že nebude žádná pomoc nutná.

Ekonomové ale očekávají, že se bude dál zhoršovat rizikový profil obou zemí. Pravděpodobnost, že ratingové agentury ještě do konce prvního čtvrtletí sníží hlavní rating Portugalska, je podle ekonomů asi 65 procent. U Španělska je to kolem 50 procent.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.