Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ekonomové vítají budoucí vládu, rating Česka se zlepšuje

Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LONDÝN Ratingová Agentura Fitch Ratings dnes potvrdila rating ČR na A+ a zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní.

Agentura to zdůvodnila očekávaným rychlejším snižováním rozpočtového deficitu, s nímž by měla přijít tvořící se koalice po volbách z minulého týdne.

Rating dlouhodobých českých devizových závazků je tak na úrovni A+ s pozitivním výhledem. Rating závazků v domácí měně zůstává na AA-.

"Pozitivní výhled agentury Fitch může mít reálné dopady na sestavování rozpočtu. Lepší rating má totiž vliv na úrokové platby z našeho dluhu," vyjádřil se dnes v tiskovém prohlášení pravděpodobný budoucí premiér Petr Nečas.

"Zlepšení výhledu ratingu může také přesvědčit váhající zahraniční investory, zda přijít podnikat do České republiky," dodává Nečas v prohlášení.

Důvěryhodnost v úvěry České republiky podporuje makroekonomická odolnost země a flexibilita, která se opírá o věrohodnou měnovou politiku, robustní bankovní systém a mírnou úroveň státního dluhu na začátku světové recese, uvedla Fitch Ratings.

"Je velmi pravděpodobné, že nedávné volby povedou k vytvoření koaliční vlády se silným mandátem pro rychlejší snižování rozpočtového deficitu, než Fitch nyní předpokládá," uvedl analytik Fitch David Heslam.

"Takový vývoj by posílil důvěru ve střednědobou udržitelnost státních financí České republiky... V příštích 18 až 24 měsících by to mohlo vést k tlaku na zlepšení ratingu, což se odráží v pozitivním výhledu," dodal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!