11. října 2010 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Elektřina by nemusela zdražit. Kalousek chce využít emisních povolenek

Exministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr financí Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda by mohla použít zdroje z prodeje emisních povolenek na kompenzaci růstu cen elektřiny v příštím roce. Na setkání s novináři to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

V letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek měly dosáhnout kolem 90 miliard korun.

Čtěte více:


Původně plánoval stát tuto část emisních povolenek za roky 2013 až 2020 poskytnout podnikům zdarma. Uvažovaný krok tak bude mít dopad na náklady a zisk elektrárenských společností, neboť ekologické investice budou nuceny financovat ze svých zdrojů.

V současné době povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma, a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech. Kupříkladu ČEZ dostal podle ekologů za roky 2008 a 2009 pro
svá zařízení povolenky v hodnotě zhruba 2,9 miliardy korun.

Podle Kalouska je navrhované řešení inspirováno iniciativou Svazu průmyslu a dopravy ČR, který vládu nedávno požádal o kompenzaci zdražení elektřiny z prodeje emisních povolenek. Stejné řešení navrhovala Česká průmyslová fotovoltaická asociace. "Je to logické řešení," řekl Kalousek.

Prostředky z prodeje povolenek by měly být pro kompenzaci zdražení elektřiny podle něho dostatečné pro příští zhruba dva roky. "Je důležité, abychom zabránili skokovému zdražení elektřiny," řekl ministr. Určitému zdražení elektřiny během dalších zhruba 20 let se však spotřebitelé neubrání, dodal.

Řešení si vyžádá několik legislativních kroků. Do konce letošního roku bude například nutné projednat s distributory mechanismus kompenzace. Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkém rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Pro domácnosti hrozí podle Energetického regulačního úřadu zdražení elektřiny o asi 12 procent, pro podniky o zhruba 17 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!