Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Elitní právník Ivo Hala už nesmí řídit miliardové insolvence. Neukázal prověrku

Ivo Hala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Hala. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Právník Ivo Hala přišel o povolení řídit insolvence velkých firem s miliardovými majetky. Uvedl to v pondělí server Aktuálně.cz. Povolení Halovi zrušilo ministerstvo spravedlnosti, protože nepředložil bezpečnostní prověrku. Ministr Robert Pelikán (za ANO) poté neuznal Halův rozklad, takže rozhodnutí nabylo právní moci, a Hala bude tedy odvolán z velkých řízení. Hala se chce s Pelikánem soudit.

Pelikán zdůvodnil zrušení povolení mimo jiné tím, že Hala si o prověrku požádal pozdě. „Podal žádost o vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby pouze den před uplynutím přechodného období pro splnění předpokladů pro výkon citlivé činnosti, když si je navíc dobře vědom potenciální délky řízení před Národním bezpečnostním úřadem,“ citoval server z rozhodnutí ministra.

Pelikánovo rozhodnutí je definitivní. V pondělí podle Aktuálně.cz ministerstvo vyznačilo u Halova jména zrušení zvláštního povolení. Musí to také sdělit soudům, aby Halu odvolaly z řízení, ve kterých je určen jako zvláštní správce. Hala kvůli tomu podal žalobu a požádal, aby se platnost Pelikánova verdiktu pozdržela do pravomocného rozhodnutí soudu, píše Aktuálně.cz.

„Je to protiústavní“

Hala považuje termín pro získání prověrky za protiústavní. „V mém případě již řízení u Národního bezpečnostního úřadu probíhá déle než 13 měsíců. Zákonem poskytnutou lhůtu tak není objektivně možné splnit, pokud si NBÚ požádá o prodloužení lhůty, což může opakovaně až na celkových 30 měsíců,“ řekl serveru. Ministerstvo spravedlnosti pak podle Haly ve správním řízení o zrušení povolení nedodržovalo principy, insolvenční správce argumentoval i podjatostí ministra, se kterým prý měl v minulosti obchodní spor, uvedlo Aktuálně.cz.

Hala nakládá například s majetkem developera ECM Real Estate Investments, který se do insolvence dostal kvůli miliardovým dluhům. Celkový objem přihlášených pohledávek v řízení činil 9,5 miliardy korun. Správcem je i v kauze Metropolitního spořitelského družstva s dluhy přes 12 miliard. Donedávna jako správce figuroval třeba i v řízení lounské vagonky Heavy Machinery Services s pohledávkami 3,285 miliardy, ale odstoupil ze zdravotních důvodů.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!