25. května 2015 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Emoce při výběru šéfa ÚOHS. Rafaj prošel vládou o jediný hlas

Petr Rafaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rafaj | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Současný šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj povede tuto instituci dalších šest let. Jeho nominaci v pondělí schválila vláda. Stalo se tak většinou jediného hlasu.

Petra Rafaje v minulosti kritizovali zejména ministři za hnutí ANO. Konečné slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který šéfa ÚOHS na návrh vlády jmenuje.

„Vláda nominovala pana Rafaje a dala mu důvěru k vedení úřadu i pro druhé období, neboť jej v uplynulých šesti letech vedl kvalifikovaným způsobem, ÚOHS pod jeho vedením zlepšil činnost, zkrátil lhůty pro rozhodování a netrpí žádnými skandály,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který návrh na jmenování předloží hlavě státu.

O návrhu na nominaci Rafaje kabinet už jednou jednal, shodu ale nenalezl. Působení současného šéfa ÚOHS tvrdě kritizoval třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který ho označil za katastrofální.

Výše pokut uložených antimonopolním úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla. Například v roce 2007 dosahovala téměř miliardy korun, kdežto v letech 2009 až 2011 a také v roce 2013 byla jen v řádu desítek milionů.

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

Lidovky.cz, ČTK