16. října 2012 13:08, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU do Česka nepošle 12,5 miliardy. Mohlo být i hůř, míní Schwarzenberg

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise navrhla, že České republice letos neproplatí z unijních fondů pro programy Doprava a Životní prostředí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Důvodem jsou nedostatky a chyby týkající se správy a kontroly čerpání unijních peněz.

Navrhované rozhodnutí, které bylo podle diplomatických zdrojů s českou stranou předjednáno, bude mít zřejmě přímé dopady na deficit letošního státního rozpočtu. Znamená totiž, že z unie do Česka nepřitečou peníze, které už byly z rozpočtu žadatelům o konkrétní projekty vyplaceny.

Premiér Petr Nečas v reakci zdůraznil, že ČR tyto peníze neztrácí, protože mohou být použity na financování jiných projektů. Rozhodnutí EK, které bylo podle diplomatických zdrojů s českou stranou předjednáno, bude mít podle minstra financí Miroslava Kalouska dopad na letošní státní rozpočet.

Do Česka totiž z EU nemusí přitéct všechny očekávané peníze, které už byly z rozpočtu žadatelům o konkrétní projekty vyplaceny. "Problém to samozřejmě je, protože to znamená, že tam v minulosti byly chyby vážného rázu," sdělil.

Částku se nám podařilo snížit, tvrdí Nečas

Nečas zdůraznil, že kabinetu se podařilo snížit původní návrh. "Původně komise navrhovala přes 13 procent pro každý z obou programů, nyní bude aplikována korekce ve výši deset procent na Dopravu a pět procent na Životní prostředí," připomněl premiér.

Také podle ministerstva pro místní rozvoj nemusí Česko o prostředky přijít. "Ty peníze (se) budou moci použít znovu, na další projekty. To znamená, že Česká republika o žádné prostředky nepřišla a nepřichází v tuto chvíli," říká náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

"Přesná výše korekce v peněžních částkách ještě není definitivně stanovena. S velkou pravděpodobností bude nižší než uváděných 12,5 miliardy Kč za OP Doprava a OP Životní prostředí," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Částka není určitě finální protože se o její výši jedná," uvedla i mluvčí MMR Jana Jabůrková. "Po pravdě řečeno jsem se obával větších ztrát," řekl k tomu dnes šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg během schůzky s kolegy v Lucemburku.

Další "korekce" ze strany Bruselu by mohly přijít v příštích měsících. V listopadu a prosinci by komise měla rozhodnout o penězích z dalších problémových programů, a to konkrétně Severozápad a Střední Čechy. Informovala o tom mluvčí komise Shirin Wheelerová.

Opozice: Zaplatíme víc, než dostaneme z vyšších daní

Podle stínového ministra pro místní rozvoj ČSSD Petra Hulinského jde o manažerské a politické selhání dvou pravicových vlád, a to vlády Mirka Topolánka a vlády Petra Nečase.

"Obávám se, že neschopnost v čerpání evropských fondů bude stát daňové poplatníky více, než kolik chce vláda aktuálně získat návrhy na zvyšování daní," uvedl Hulinský. Zároveň vyzval nynější vládu k odchodu a vyvolání předčasných voleb.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz