Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU marně hledá peníze na běžence. Brusel uvolnil přesunem položek 4 miliardy eur

Uprchlíci na Kosu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci na Kosu. | foto: Reuters

PRAHA/BRUSEL S příchodem chladného počasí začíná proud uprchlíků do Evropy postupně slábnout. Jenže zároveň se právě v těchto týdnech ve většině zemí EU včetně Česka sestavují rozpočty na příští rok. Přestože odhadované náklady na řešení uprchlické krize v osmadvacítce nikdo nespočítal, jedno je jisté už teď – příspěvek ze společné unijní kasy bude minimální.

Odhady, kolik by jednotlivé země potřebovaly, aby se s náklady na vlnu běženců dostaly na nulu, se různí. Německá kancléřka Angela Merkelová počítá s deseti miliardami EU, Švédsko, na počet azylantů druhá nejvytíženější země Evropy, kalkuluje s až dvěma miliardami eur. Ministr vnitra Milan Chovanec pak v návrhu rozpočtu svého resortu na příští rok požaduje dodatečnou 1,1 miliardy korun.

Celkově se pak odhady v rámci celé EU pohybují kolem 20 miliard eur. Jsou to ovšem peníze určené především na azylové procedury, nikoliv na pozdější integraci cizinců.

Na výraznější pomoc ze společného rozpočtu se přitom spoléhat nelze. V pondělí rozhodl Evropský parlament o tom, že do letošního rozpočtu doplní 400 milionů eur – většina by měla plynout na pomoc zemím Blízkého východu, odkud do Evropy proudí statisíce běženců. O sto milionů eur se navýší azylový a migrační fond EU, z něhož čerpá také Česko.

Dále ve středečních LN najdete:

Prezident ocení i etnografa Stingla

Etnograf Miloslav Stingl strávil podstatnou část života na cestách. Během svých výzkumných výprav více než desetkrát objel svět a navštívil kolem 150 zemí. Nyní však 85letého vědce čeká cesta na jím dosud neprobádané území.

Za dva týdny stane ve Vladislavském sále, kde mu prezident Miloš Zeman připne státní vyznamenání. Vyhoví tím přání Senátu, který autora okolo čtyř desítek knih na udělení navrhl.

V zákulisí se skloňují i jména dalších osobností, které prezident zřejmě ocení. Podle informací LN je mezi nimi gymnastka Věra Růžičková, aktérka jednoho z nejsmutnějších příběhů novodobých olympijských dějin. ̈

Další obří investice? Jen stěží

Šance na získání českých pobídek pro další velké projekty typu korejské Nexen Tire se výrazně snížila

Je to chlouba české vlády, která usiluje o novou vlnu zahraničních investic do země – obří projekt korejské společnosti Nexen Tire, která hodlá postavit u Žatce továrnu na pneumatiky za více než dvacet miliard korun. Jenže se také ukazuje, že podobná investice se štědrými miliardovými pobídkami českého státu může být na dlouhou dobu poslední. Lákat firmy na daňové úlevy a dotace na pracovní místa jako v případě Nexenu bude mnohem složitější.

„Židi mají podvádět, Turci ubližovat...“

Rumunský oscarový kandidát Aferim!, jehož tvůrce Radu Jude získal na Berlinale Stříbrného medvěda za režii, právě putuje českými kiny. Černobílý historický „eastern“ nabízí trýznivě skeptickou studii lidských povah na prahu moderní doby.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!