Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU našlo cestu, jak se vyhnout provizoriu. Je ale trnitá

Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto | foto: ČTK

BRUSEL/ŠTRASBURK Evropské unii se naskytla možnost vyhnout se v příštím roce prvnímu rozpočtovému provizoriu od roku 1988. Podle zápisu z jednání šéfů parlamentních frakcí, by europoslanci měli o rozpočtu pro příští rok hlasovat 15.prosince na zasedání ve Štrasburku.

Stane se tak ovšem jen v případě, že jednání mezi členskými státy a zákonodárci, která před nedávnem zkrachovala, pokročí. Konečné rozhodnutí, zda se hlasování uskuteční, by měla padnout                 9. prosince.

"Šéfové frakcí debatovali o situaci kolem rozpočtu EU pro rok 2011 a v zásadě souhlasili s tím, že v případě pokroku v jednání s Radou EU (státy), stanoví předběžně termín hlasování na 15. prosinec," uvádí zápis.

Byly stanoveny podmínky jednání s členskými státy

Evropský parlament dnes rovněž schválil rezoluci, v níž vyjmenovává své podmínky k jednání s členskými státy.

Vlajky Evropské unie

Zákonodárci se již smířili s nárůstem výdajů o 2,9 procenta ve srovnání s letošním rokem a odstoupili od svého požadavku na šestiprocentní růst.

Podmínka č.1: Zachování uvolňování mimořádných výdajů

Parlament má ovšem další tři podmínky. První z nich se týká uvolňování mimořádných rozpočtových výdajů. Ty mohly v době před lisabonskou smlouvou činit až 0,03 procenta hrubého národního důchodu EU a státy o nich rozhodovaly kvalifikovanou většinou. 

Čtěte více:

Díky tomuto postupu mohla unie například uvolnit peníze na financování projektu Galileo či přispět miliardou eur na potravinovou pomoc v rozvojových zemích.

Europoslanci by shodnou proceduru schvalování mimořádných výdajů zachovali i do budoucnosti. Proti jsou ovšem některé členské státy, které žádají, aby případné mimořádné výdaje musely země schválit jednomyslně. Jednomyslnosti je přitom v EU velmi obtížné dosáhnout.

Podmínka č.2: Předložení návrhu, jak se mají řešit vlastní rozpočtové zdroje

Druhou podmínkou je, aby Evropská komise předložila návrh, který by řešil otázku vlastních zdrojů unijního rozpočtu. V současnosti drtivou většinu rozpočtu tvoří příspěvky členských států, ale mezi europoslanci a i v komisi s tímto postupem roste nespokojenost.

Brusel tak stále častěji uvažuje například o zavedení jednotné evropské DPH či o poplatku z finančních transakcí, přestože národní vlády většinou tyto myšlenky razantně odmítají. Šéf Evropské komise José Barroso nicméně již poslancům přislíbil, že návrh předloží do konce června 2011.

Jose Manuel Barroso

Podmínka č.3: Účast na jednáních

Poslední podmínkou parlamentu je účast na jednáních o dlouhodobém unijním rozpočtu pro léta 2014 až 2020, jehož návrh Evropská komise zveřejní v létě příštího roku.

Zákonodárci svůj požadavek opírají o část Smlouvy o fungování EU, podle níž mají Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise během jednání o dlouhodobém rozpočtu učinit "všechna nezbytná opatření".

Jerzy Buzek

Evropský parlament je připraven jednat

"Máme-li co nejdříve uzavřít kvalitní dohodu, která bude v zájmu EU, je zapotřebí, aby Rada EU (státy), udělala vstřícný krok. My jsme připraveni jednat," řekl šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Evropská komise by nový návrh unijního rozpočtu měla představit do 1.prosince. Rozpočtový výbor parlamentu by jej tak stihl projednat na schůzi, která se uskuteční od 1. do 2. prosince.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.