4. března 2011 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU šetří, europoslanci ne. Na asistenty dostanou navíc půl milionu měsíčně

 Britský europoslanec Godfrey Bloom během projevu šéfa socialistů Martina Schulze zvolal "ein volk, ein reich, ein führer". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský europoslanec Godfrey Bloom během projevu šéfa socialistů Martina Schulze zvolal "ein volk, ein reich, ein führer". | foto: Reuters

BRUSEL Rozpočtový výbor Evropského parlamentu schválil navýšení výdajů, které mohou europoslanci měsíčně utratit za asistenty, a to o dalších 1500 eur (přes 36.000 korun). Celkově tak budou mít měsíčně na spolupracovníky 18.820 eur (456.000 korun), píše na svém webu týdeník European Voice.

Tento list stejně jako server EUObserver podotýkají, že navýšení přichází ve chvíli, kdy řada členských zemí Evropské unie musí kvůli vážným hospodářským problémům přistupovat k tvrdým úsporám.

Pro navýšení výdajů, které o stejnou částku vzrostly už loni, hlasovali lidovečtí a socialističtí europoslanci, tedy zástupci dvou nejsilnějších parlamentních frakcí i přes pochyby ostatních skupin. Například německá zelená europoslankyně Helga Trüpelová z Německa se pokusila navrhnout odklad rozhodnutí, které bude vyžadovat převod 13,2 milionů eur z rozpočtových rezerv. Její návrh byl ale přehlasován.

Z Evropské komise i z různých členských států zaznívají v poslední době výzvy volající po šetření v unijních výdajích na administrativu. Navýšení o 1500 eur, které jeho zastánci zdůvodňují nárůstem práce a odpovědnosti zákonodárců kvůli novým pravomocem a úkolům vyplývajícím z lisabonské smlouvy o reformě institucí EU, nicméně už předtím podpořilo i vedení parlamentu.

"Nemůžem bez nich pracovat"
Toto druhé navýšení o 1500 eur bylo zvažováno už loni, avšak nakonec rozhodnutí o něm bylo v září odloženo. Německá středopravicová europoslankyně Ingeborg Grässleová podotkla, že nemůže odvádět politickou či kontrolní práci, kterou musí dělat, pokud nebude mít dostatečné množství spolupracovníků. Někteří europoslanci doufají, že díky tomu si budou moci najmout dalšího asistenta. Jiní to kritizují s tím, že to nijak zvlášť práci zákonodárců nezlepší. Zda ten či onen europoslanec celou sumu využije či nikoli, je čistě na něm.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?