1. března 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU smetla maďarský plán finanční pomoci

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány představil maďarský plán finanční pomoci státům střední a východní Evropy. V EU však nemá podporu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány představil maďarský plán finanční pomoci státům střední a východní Evropy. V EU však nemá podporu. | foto: ČTK

BRUSEL Plán Maďarska na vznik fondu na pomoc finančnímu sektoru zemí střední a východní Evropy ve výši 160 až 190 miliard eur (až 5,48 bilionu Kč) nemá v Evropské unii potřebnou podporu. Vyplývá to ze slov slovenského premiéra Roberta Fica.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány dnes představil plán Budapešti, který by měl zajistit prostředky pro finanční instituce ve střední a východní Evropě. Peníze by měly poskytnout Mezinárodní měnový fond, Světová banky či instituce EU. Finance by pak měly pomoci sektor ozdravit a zajistit, že se opět zjednoduší cesta pro zpřístupnění úvěrů.

"Tento plán nemá podporu. Bylo mu (maďarskému premiérovi) to řečeno velmi přesně ze stran i ostatních států V4 i dalších zemí," řekl Fico po setkání, které předcházelo dnešnímu summitu EU svolanému českým předsednictvím k hospodářské krizi. Na něm se setkali zástupci zemí visegrádské čtyřky, tedy ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, dále trojice pobaltských zemí EU a Rumunska s Bulharskem.

Proti maďarskému návrhu se při příletu na summit vyslovil i český premiér Mirek Topolánek. Uvedl že nevěří, že východní Evropa je speciální region, který by potřeboval speciální pomoc. Podle něj je třeba pomoci všem zemím unie, jež to budou potřebovat.

Stejně tak návrh již dříve odmítl ministr financí Miroslav Kalousek. "Česká republika není v situaci, kdy by potřebovala žádat o pomoc a o takové žádosti ani neuvažuje," sdělil. Zároveň uvedl, že protestuje proti tomu, aby existoval jednotný pohled na celý region. "Pozice jednotlivých států v regionu jsou rozdílné," upozornil.
Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...