18. října 2010 21:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

EU zpřísnila rozpočtové sankce. Souhlasí Merkelová i Sarkozy

Nicolas Sarkozy vítá Angelu Merkelovou v Deauville | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy vítá Angelu Merkelovou v Deauville | foto: Reuters

LUCEMBURK/DEAUVILLE Členské státy EU se shodly na zpřísnění sankcí pro země eurozóny, které poruší rozpočtová pravidla. Pokuty ale nebudou automatické a státy si nadále zachovají značnou část současných pravomocí.

V Lucemburku to po jednání unijní expertní skupiny, která je složená především z ministrů financí EU, řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Česko součástí eurozóny není.

Záměr podpořit přísnější sankce ve francouzském letovisku Deauville dali najevo i německá premiérka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Oznámili, že společně hodlají navrhnout příslušné sankční doplňky k lisabonské smlouvě do března příštího roku tak, aby nezbytné úpravy smlouvy mohly být ratifikovány do roku 2013.

Oba státníci rovněž připustili, že státy neschopné zvládat své rozpočty by mohly být vystaveny hrozbě "předběžných sankcí". Nevyloučili rovněž, že bude posouzen návrh, aby stát, který nedokáže svůj rozpočet dostat pod kontrolu, pozbyl svých hlasovacích práv.

Státy eurozóny, které překročí hranici ročního rozpočtového deficitu ve výši tří procent HDP, by podle dohody z Lucemburku měly zaplatit pokutu odpovídající zhruba 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Stejná sankce by hrozila i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejich vlády jej vůbec nesnižují a nebo jen velmi pomalu.

Automatické sankce za překročení deficitu nebudou
Sankce měly podle původního návrhu Evropské komise platit automaticky. Komise by tedy posoudila, zda stát pravidla splnil či nikoliv a sama pokutu uvalila. Členské země EU by podobnému postupu mohly zabránit jen v případě, že by krok komise odmítly kvalifikovanou většinou.

EU ovšem nakonec vyhověla francouzskému návrhu a od plně automatických sankcí ustoupila. O uvalení pokut by tak měli rozhodovat ministři financí, na přijetí stanoviska by měli celkem šest měsíců. Pokud by tak neučinili a některý z rozpočtových hříšníků své hospodaření nadále nevylepšoval, mohla by sankce uvalit sama Evropská komise. Její rozhodnutí by EU mohla opět zvrátit kvalifikovanou většinou.

"Mění se to hodně v tom, že jsou sankce, ale ta procedura se hodně přiblížila tomu, jak to známe z dneška," řekl Zídek. Podle něj státy přistoupily na argumentaci Francie, která měla i podporu Německa, že jednotlivé země mají právo ještě před uvalením sankcí přijmout případná nápravná opatření a mají právo o porušování rozpočtových pravidel ještě nějaký čas jednat. Sarkozy a Merkelová nicméně v prohlášení z Deauville uvedli, že uvalení sankcí by mělo být "více automatické".

Expertní skupina, v jejímž čele stál prezident EU Herman Van Rompuy, překvapivě vyslyšela i volání německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho po změně lisabonské smlouvy v roce 2013. Šéfové státních pokladen rozhodli, že sice nemají právo se zabývat změnou unijních smluv, ale doporučili premiérům a prezidentům EU, aby se celou věcí zabývali na summitu, který se uskuteční na konci října.

Země odsouhlasily záchranný fond kvůli Řecku
Případná změna unijní smlouvy by měla mimo jiné zajistit, aby mohl takzvaný záchranný fond eurozóny fungovat i po roce 2013. Země platící eurem jeho vznik odsouhlasily v reakci na řeckou dluhovou krizi a slíbily do něj přispět celkem 440 miliardami eur, tedy téměř 11 biliony korun. Platnost fondu je ovšem omezená.

Návrh sankcí i pro státy mimo eurozónu, tedy i pro Českou republiku, by měla Evropská komise připravit do léta příštího roku. Je velmi pravděpodobné, že se o nich bude rozhodovat stejným způsobem jako v případě eurozóny. Samotné sankce by se ovšem podle Zídka měly mírně lišit. Státy, které si i nadále drží národní měny, by tak neplatily pokuty jako země eurozóny, ale nemohly by se například dostat k dotacím z unijních fondů.

"Je tam věta, která se nás hodně týkala, že obdobné principy sankcí budou přijaty i pro všechny členské státy v návaznosti na příslušná nařízení. Není to specifikováno, zůstává to v obecné poloze. Týká se to ale všech nařízení, tedy veškerých evropských fondů," doplnil náměstek českého ministra financí.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.