15. října 2008 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro chtějí mladí, bohatí a vzdělaní

Euro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Světová krize nijak významně nemění postoj obyvatel Česka k zavedení eura. Po jeho rychlém zavedení volají především mladí lidé s vyššími příjmy. Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu vypracovaného společností GfK pro Lidové noviny, dvacet devět procent dotázaných považuje zavedení eura alespoň částečně za prestižní záležitost.

Nejčastěji spojují ambice a prestiž se zavedením eura občané svobodného povolání, podnikatelé a překvapivě studenti (47%). „Mladí lidé cítí v zavedení eura velký budoucí ekonomický potenciál. Podle nich vzrostou díky euru platy a zároveň se ještě zvýší možnost pracovat v zahraničí,“ řekl LN autor průzkumu Pavol Frič.

Více než polovina respondentů nespojuje zavedení eura v Česku s rivalitou se Slovenskem. Ve slovenských obchodech se eurem začne platit už na začátku příštího roku. „Češi rivalitu skutečně neřeší. Spíše je zajímá, co pozitivního nebo negativního jim euro přinese,“ konstatoval Frič.

Velký vliv na postoje respondentů má i současná váhavá strategie české vlády, která stále odmítá uvést datum přistoupení ke společné evropské měně. „Váhavostí vlády jsou ovlivněni lidé s nižšími příjmy a důchodci. Člověk s průměrnými a podprůměrnými příjmy postoj vlády schvaluje,“ informoval Frič.

Řečeno čísly - nejrychlejší zavedení eura v Česku si přejí hlavně vysokoškoláci, mladí lidé do třiceti let, podnikatelé a občané svobodných povolání (35 procent). Naopak odmítavě se k přijetí eura staví lidé starší šedesáti let.

„Mladí lidé mají pověstný drajv a energii do života. Ti se na euro vyloženě těší. Dokážou vydělat víc peněz a také hodně cestují na rozdíl od starších lidí a důchodců. Ti se shodují, že zavedením eura si nijak ekonomicky nepolepší,“ dodal Frič. Podle něho mají tito především obavy ze zdražování zboží. Regionálně se touha Čechů po euru nejčastěji projevuje v jižních Čechách a v Praze.

Nejrezervovaněji se v souvislosti se zaváděním evropské měny vyjadřují obyvatelé jižní Moravy a severních Čech, kde více než polovina dotázaných odmítla představu, že by Česko mělo mít euro dříve než Slováci.  „I tento regionální aspekt souvisí s ekonomickým a sociálním statusem obyvatel. V Praze lidé vydělávají mnohem více peněz než například v severních Čechách,“ uvedl Frič.

Bezmála polovina respondentů souhlasí s názorem vlády neunáhlit se při stanovování termínu přijetí eura. Zároveň skoro dvacet osm procent si myslí, že vláda s přijetím eura váhá proto, že čeká na nejvýhodnější dobu. Podle čtvrtiny dotázaných vláda čeká na dokončení nezbytných reforem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!