5. dubna 2012 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Euro je katastrofa, řekl Klaus ve francouzské televizi

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Jednotná evropská měna je katastrofa a chybný projekt. V České republice není o vstupu do eurozóny naprosto žádná debata, a tak pro vstup nejsou ani žádné časové rozvrhy. V rozhovoru pro francouzskou zpravodajskou televizi France 24 to řekl prezident Václav Klaus.

Česká vláda podle Klause odmítla fiskální pakt kvůli tomu, že předává kontrolu nad rozpočtem do Bruselu. Klaus s France 24 mluvil v pondělí při návštěvě Paříže. Televize bude rozhovor vysílat v pátek.

Přenesení odpovědnosti technokratům do Bruselu je nepřijatelné, řekl Klaus

Podstatou nedávno schváleného paktu rozpočtové kázně není snižování rozpočtových schodků, ale přenesení odpovědnosti za rozpočet z jednotlivých zemí do Bruselu. "Pro nás je to naprosto nepřijatelné, uvedl Klaus.

PŘEČTĚTE SI:

Myšlenka přesunout to někam do Bruselu technokratům, byrokratům... nerozhodovat o rozpočtu v naší zemi je pro nás nepřijatelné," řekl Klaus v souvislosti s paktem, k němuž se z členských zemí nepřipojily jen ČR a Británie.

Tříprocentní schodek rozpočtu je podle Klause vysoký

Limit tří procent rozpočtového schodku pro země eurozóny je podle prezidenta příliš vysoký. "Naše zadlužení je nižší než průměr EU... takže říkat nám, abychom si dali veřejné finance do pořádku, není správné," řekl Klaus.

Dále připustil, že "se nám nechce přijmout euro". "Euro je katastrofa. Doufám, že i lidé ve Francii vědí, že euro je katastrofa... Byl to chybný projekt," řekl. Pokud jde o datum vstupu do eurozóny, k němuž Českou republiku zavazuje vstupní smlouva, český prezident řekl, že "o tom teď není v ČR naprosto žádná diskuse. To znamená, že nejsou žádné časové rozvrhy, žádná data," upřesnil své stanovisko.

Skepse ohledně Schengenu

Klaus se vyjádřil skepticky i o takzvaném schengenském prostoru volného pohybu osob. "Byl to další projekt, který vypadal velmi hezky... Někteří z nás ale vždy říkali, že jako všechno i Schengen má výhody i náklady... Vždy jsem si byl vědom, že Schengen má některá nebezpečí, která cítí země na jeho hranici víc, než třeba ČR, která je uvnitř, a problém imigrace není pro ni stejný jako pro Francii," dodal.

ČTĚTE DÁLE:

V pořadu předseda nadace Roberta Schumana Jean-Dominique Giuliani vyjádřil přesvědčení, že Klaus svými kroky, jako bylo váhání kolem podpisu lisabonské smlouvy nebo odmítnutí fiskálního paktu, ČR v unii izoloval. Řekl, že solidarita v Unii není jednostranná, a připomněl, že ČR za sedm let členství dostala 27 miliard eur.

Klaus je prý Giulianiho slovy šokován. Podle něj ČR nevstoupila do Unie, aby dostala nějaké peníze, ale aby byla po pádu komunismu normální evropskou zemí a aby se mohla účastnit evropské integrace. Připustil, že ČR z členství "možná, možná" měla prospěch. Doplnil ale, že to není možné kvantifikovat.

"Jsme féroví"

Nemůže prý také přijmout obvinění, že "nejsme féroví vůči našim partnerům". "Jsme féroví. Nejsme těžce zadlužená země, jsou jiné země mnohem zadluženější, včetně Francie. Takže, kdo není fér, Francie, nebo ČR?" řekl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jiná věc než fiskální pakt je podle Klause účast ve fondech na podporu jiných zemí. Ale i v této souvislosti uvedl, že ČR se nepřipojila k euru. "My nejsme partneři v eurozóně. A byli jsme chytří, že jsme to neudělali. Pro mnoho zemí je členství v eurozóně svěrací kazajkou a komplikuje jim to situaci."

Slovensko je úspěšné z mnoha důvodů, myslí si Klaus

V souvislosti se Slovenskem, které je členem eurozóny, je stejně jako ČR orientováno na export do zemí eurozóny a má vyšší růst než ČR, Klaus řekl, že si nemyslí, že to je kvůli euru. "Je to úspěšná země z mnoha důvodů," řekl.

Lidovky.cz, ČTK